Dzisiaj jest: 29 Marca 2024    |    Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Narodowe Święto Niepodległości

IMG 20211110 105657 Copy,,Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”.

Św. Jan Paweł II

Odzyskanie niepodległości przez Polskę - 11 listopada 1918 roku stanowi przełomowe wydarzenie w dziejach naszego narodu. Po 123 latach podziału na zabory rosyjski, pruski
i austriacki Polska znów pojawiła się na mapie Europy i świata. Spełniło się marzenie kilku pokoleń Polaków, którzy pragnęli wolnego i suwerennego kraju. Często przelewali krew, cierpieli w więzieniach czy na wygnaniu. W tych listopadowych dniach przyniosły owoce wieloletnie starania patriotów, którzy zjednoczyli się, aby razem pracować na rzecz niepodległej Polski. Niewątpliwie ważną rolę odegrał Józef Piłsudski. Pierwszy Marszałek
II RP, legendarny twórca Legionów. Był on w listopadzie 1918 roku tym człowiekiem, który jako jedyny miał szansę stanąć na czele wszystkich organizacji niepodległościowych w kraju. Aby oddać hołd Polakom, zarówno twórcom Polski niepodległej, jak i zwykłym ludziom, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 103. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W tym niezwykle ważnym dniu wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły, dyrekcja oraz nauczyciele. Montaż słowno – muzyczny przygotowała klasa VII. Na początek była scenka z życia rodziny Kowalskich i rozmowa dziadka z wnuczką Zosią. Senior rodu opowiadał dziewczynce dlaczego w XVIII wieku Polska straciła niepodległość. Nie zabrakło wierszy, piosenek legionowych i patriotycznych. Historia dziejów Polski przedstawiona przez uczniów, od rozbiorów aż do zakończenia I wojny światowej i odrodzenia państwa, miała na celu uświadomienie i podkreślenie faktu, iż niepodległość i potęga nie są krajowi dane raz na zawsze. Trzeba o nie dbać. Przygotowana specjalnie na tę uroczystość dekoracja pod hasłem ,, Wolność – kocham i rozumiem’’ oraz biało – czerwone gołąbki wykonała p. Renata Żukowska. Dopełnieniem całości były brzozowe krzyże oraz militaria ze szkolnej Izby Pamięci.

Na zakończenie odbyło się uroczyste odśpiewanie Hymnu Polski w ramach ogólnopolskiej akcji ,, Niepodległa do Hymnu’’.

ZDJĘCIA                                                                                                                                     p. Bożena Pierzchało