Dzisiaj jest: 29 Marca 2024    |    Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

82. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ.

IMG 20210922 142350473 CopyWrzesień jest miesiącem szczególnie ważnym dla nas Polaków. Jak co roku, pamiętamy o bolesnych wydarzeniach kampanii wrześniowej i tragicznych latach okupacji. Wspominamy bohaterów bitwy pod Olszewem i twórców polskiego państwa podziemnego. Oddajemy hołd, Tym Wszystkim Polakom, którzy polegli w imię wolnej i niepodległej Ojczyzny. W szkolnej Izbie Pamięci Narodowej odbywają się zajęcia muzealne, podczas których dzieci i młodzież poznają autentyczne historie i życiorysy prawdziwych patriotów, którzy walczyli za Polskę i oddawali za nią swój najcenniejszy dar – życie. We wrześniu br. uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią udali się na Cmentarz Parafialny w Wyszkach. Tutaj zapalili znicze i modlili się przy dwóch mogiłach. Jena z nich, to grób żołnierza Armii Krajowej o pseudonimie ,, Słowik’’, który zginął w 1945r. Kolejna, pochodzi z okresu wojny polsko – bolszewickiej z 1920 roku. Spoczywa tutaj żołnierz o nazwisku Wielowiejski.

Warto wspomnieć, że przy Urzędzie Gminy w Wyszkach znajduje się Skwer Niepodległości. Na nim to, umieszczone są tablice historyczne o następującej tematyce; twórcy i ojcowie niepodległej Polski, 100. rocznica ,, Cudu nad Wisłą’’, 80. Rocznica bitwy pod Olszewem. Jest również tablica poświęcona patronowi szkoły, świętemu Janowi Pawłowi II. Uczniowie klasy VII, z uwagą wysłuchali historycznych treści i obejrzeli archiwalne fotografie.

ZDJĘCIA                                                                                                                 Bożena Pierzchało