1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ,,ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH’’
To święto państwowe ustanowione na mocy Ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Jej preambuła brzmi: ,,W hołdzie Żołnierzom Wyklętym’’ – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu’’. Miał po nich zaginąć wszelki ślad. Mieli zostać wymazani z pamięci. Jednak tak się nie stało. Pamięć o nich trwa i trwać powinna. To ci żołnierze, wypełnili swój patriotyczny i moralny obowiązek do końca. Zgodnie z herbertowskim przesłaniem - ,, Bądź wierny. Idź’’. Byli Niezłomni. Zapłacili jakże często, najwyższą cenę – oddali swe życie za Polskę. Dzięki Nim żyjemy i mieszkamy w wolnym i suwerennym kraju.
W szkole uczymy dzieci i młodzież patriotyzmu i szacunku do drugiego człowieka. Obchodzimy święta narodowe. Oddajemy hołd , Tym – którzy walczyli i ginęli za Polskę. Od wielu lat w murach naszej szkoły mieści się Izba Pamięci Narodowej, poświęcona bohaterom Bitwy o Olszewo z 13- 14 września 1939 r. W uznaniu zasług ,, Żołnierzy Wyklętych’’, Niezłomnych, podjęliśmy szereg działań upamiętniających ich postawę i heroizm. Na korytarzu szkolnym przygotowana została wystawa poświęcona ich pamięci. Ustawione obok niej brzozowe krzyże – to symbol ich śmierci i męczeństwa. Podczas lekcji historii uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą wyżej wymienionej tematyki oraz filmiki rekomendowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Wysłuchali ważnych faktów historycznych o żołnierzach tzw. drugiej konspiracji. Ich świadectwo męstwa, niezłomna postawa i krew przelana w obronie Ojczyzny wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Dnia 3 marca delegacja uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem p. Jackiem Falkowskim, p. Bożeną Pierzchało i sekretarzem Gminy Wyszki p. Tadeuszem Wielanowskim udała się na Cmentarz Parafialny w Wyszkach. Odwiedziliśmy i zapaliliśmy biało-czerwone znicze na grobach dwóch bohaterów. Jeden z nich to bezimienny żołnierz AK o pseudonimie ,, Słowik’’, który zginął w 1945 r. z rąk sowieckiego okupanta. Druga mogiła pochodzi z 1920 roku. Spoczywa tutaj Józef Wielowiejski, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej.
Pragniemy aby mottem naszych działań edukacyjno – wychowawczych były słowa nastoletniej sanitariuszki z Podlasia, Danuty Siedzikówny o pseudonimie ,,Inka’’. W dniu jej rozstrzelania 28 sierpnia 1946 roku w więzieniu w Gdańsku stwierdziła: ,,Powiedzcie mojej Babci, że zachowałam się jak trzeba’’. Jej odważna i odpowiedzialna postawa niech stanowi wzór do naśladowania dla młodych pokoleń.
Nie zapominajmy o bohaterach,
którzy oddali życie walcząc o wolność naszej Ojczyzny.
p. Bożena Pierzchało