„Lubię baśń ma smak…”
W październiku i listopadzie uczniowie klasy III SP uczestniczyli w projekcie czytelniczym.
Głównym celem projektu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, a ponadto:
- motywowanie uczniów do czytania,
- rozwijanie wyobraźni dziecięcej, odwoływanie się do dziecięcych uczuć i wrażliwości,
- doskonalenie techniki czytania,
- doskonalenie umiejętności językowych,
- wdrażanie do efektywnego działania w grupie.
Działania podejmowane w ramach projektu nie ograniczały się tylko do czytania, ale obejmowały szerszą aktywność uczniów.
Najpierw dzieci zapoznały się z życiem i twórczością H. Ch. Andersena. Później praca przebiegała w pięciu 3, 4 – osobowych zespołach. Odbyło się losowanie, w którym każda grupa otrzymała do przeczytania w domu losowo wybraną baśń Andersena. Były to następujące baśnie: „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, „Dzikie łabędzie”, „Słowik”, „Nowe szaty cesarza” i „Brzydkie kaczątko”.
Na kolejnych zajęciach uczniowie w swoich grupach dokonali analizy treści przeczytanych baśni, oceniali postępowanie bohaterów, wyciągali wnioski.
Trudnym wyzwaniem okazało się napisanie listu do wybranej osoby, w którym wszystkie grupy przekonywały tę osobę do przeczytania swojej baśni. Chodziło o zareklamowanie baśni. Wszyscy poradzili sobie świetnie.
W trosce o przejrzystość języka odbyło się głośne czytanie i nagrywanie fragmentów baśni. Przedstawiciel każdej grupy dokonywał oceny umiejętności czytelniczych czytającego. Sam czytający po wysłuchaniu siebie zmieniał intonację, tempo czytania, zwracał uwagę na znaki przestankowe i dykcję. Podczas słuchania nagrań śmiechu było co niemiara. Następnie wg indywidualnych wyobrażeń uczniowie rysowali ilustrację do przeczytanej baśni. Miłym akcentem projektu było wykonanie gazetki.
wych. kl. III
Krystyna Zabrocka