Dzisiaj jest: 2 Maja 2024    |    Imieniny obchodzą: Anatol, Zygmunt, Anastazy

Udział w powiatowych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja

3 maja„W Konstytucji 3 Maja odczytujemy prawdę o Polsce, zakorzenioną w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość. I dlatego Konstytucja 3 Maja  w tym właśnie dziejowym momencie, wobec bliskiej już groźby utraty niepodległości  była dokumentem profetycznym i opatrznościowym.  Ona sprawiła, że nie można było odebrać Polsce jej rzeczywistego bytu  na kontynencie europejskim, bo ten byt został zapisany w  słowach  Konstytucji 3 Maja”

Św.  Jan Paweł II

W tym roku 3 maja obchodziliśmy 223 rocznicę uchwalenia tak ważnej dla naszego Narodu ustawy zasadniczej. Przyszła zbyt późno, by uratować I Rzeczpospolitą, ale jej dziedzictwo pozostaje aktualne.  Co roku  delegacja  naszej szkoły uczestniczy w powiatowych  obchodach  tego święta w Bielsku Podlaskim. Uroczystości w tym dniu  rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja.  Następnie  poszczególne delegacje szkół, urzędów i instytucji, złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Po uczczeniu naszego Świętego Papieża uczestnicy przeszli  pod  Pomnik  Niepodległości  Polski,  gdzie odbyła  się dalsza część  obchodów.  Odśpiewano hymn narodowy,  były wystąpienia okolicznościowe.

Montaż  słowno – muzyczny  wykonali  uczniowie  Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Szarych Szeregów.  Przy Pomniku Niepodległości  także złożono kwiaty oddając hołd Wielkim Polakom. Uroczystość uświetniły występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Chóru Polskiej  Pieśni Narodowej.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele naszej gminy i szkoły: przewodniczący rady, zastępca wójta, dyrekcja szkoły oraz uczniowie gimnazjum – radni MRG wraz z opiekunem: Wioleta Niewińska,  Kinga Młodzianowska, Maria Warpechowska, Krzysztof Bogusz i Kamil Topczewski.

B. Pierzchało