Dzisiaj jest: 11 Grudnia 2023    |    Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Wycieczka na szlaku "Szymbark – Gdańsk – Gdynia - Westerplatte"

wycieczkaW dniach od 4 do 6 czerwca 2014 r odbyła się trzydniowa wycieczka dla uczniów Zespołu Szkół w Wyszkach na trasie Szymbark – Gdańsk – Gdynia – Westerplatte. Wyjazd zorganizowany został w ramach realizacji zadań opiekuńczo – wychowawczych szkoły. W wycieczce uczestniczyło 42 uczniów oraz opiekunowie p. Krystyna Łuczaj, p. Bożena Trzeszczkowska i p. Anna Krystyna Twarowska – organizator.

   Rano 4 czerwca o godz. 600 wyjechaliśmy autokarem z Wyszek. Pierwszym miejscem, które zwiedzaliśmy było Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark, do którego dotarliśmy ok. godz.1430. Mogliśmy tam obejrzeć między innymi: najdłuższą deskę świata – 46,53 m (rekord Guinnessa), największy fortepian (1,92 m wysokości, 6,07 m długości , 2,5 m szerokości), Dom Sybiraka z XVIII w, Dom „do góry nogami” – symbol obalenia komunizmu, replikę bunkra „Ptasia Wola” Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Dużym przeżyciem dla uczniów była imitacja nalotu bombowego w ciemnym bunkrze. Zmęczeni podróżą udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do Mikoszewa.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Gdańska i tam czekało nas wiele atrakcji m. in.: przejście „Drogą Królewską, Złota Brama, Długi Targ, Zielona Brama, Stary Żuraw oraz ulica Mariacka i Bazylika NMP i muzeum interaktywne. Następnie udaliśmy się na stadion PGE ARENA w Gdańsku. Zachwycił on swoim urokiem, okazałością wszystkich uczestników wycieczki. W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się że w piątek odbędzie się mecz Polska – Litwa i są jeszcze wolne miejsca. Wówczas uczniowie rozpoczęli błagalne prośby, a opiekunowie i pilot wycieczki starania, abyśmy mogli w tym meczu uczestniczyć.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Gdyni, gdzie część grupy zwiedzała Akwarium, a pozostałe osoby popłynęły w rejs statkiem pirackim. Z Gdyni pojechaliśmy do Sopotu, aby zobaczyć najdłuższe w Europie drewniane molo. Po spacerze na molo relaksowaliśmy się na plaży. Uczniowie zbierali muszle i brodzili w wodzie na brzegu morza.

W ostatnim dniu wycieczki były urodziny Kamila Toczewskiego i z tej okazji wszyscy zaśpiewali mu sto lat i złożyli życzenia. Po śniadaniu wybraliśmy się pieszo nad morze. Pogoda była piękna, woda w Bałtyku ciepła co zachęciło uczniów do zabaw na plaży. Po obiedzie udaliśmy się na Westerplatte - miejsce rozpoczęcia II wojny światowej.

Prawdziwe emocje nastąpiły wówczas, kiedy rozpoczęliśmy przygotowania do wyjazdu na mecz naszej reprezentacji z Litwą: malowanie twarzy, zakup gadżetów, chorągiewek, czapek – wszystko w barwach narodowych. Wrażenie stadionu wypełnionego kibicami i widok naszych najlepszych piłkarzy jest nie do opowiedzenia.

Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i przyszedł czas powrotu do domu.

W trakcie jazdy wszystkim dopisywał dobry humor. Śpiewaliśmy piosenki i oglądaliśmy najnowsze hity filmowe. Podróż trwała do godz. 320 nad ranem 7 czerwca. Byliśmy niewyspani, ale szczęśliwi i pełni nadziei, że w przyszłym roku znów pojedziemy w poszukiwaniu nowych wrażeń. Na koniec wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana. Nasi uczniowie okazali się zarówno wspaniałymi turystami jak i kibicami.

 

Anna Twarowska,

Krystyna Łuczaj,

Bożena Trzeszczkowska

Bogata dokumentacja w fotogalerii, zapraszamy - link

 

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach