Dzisiaj jest: 27 Maja 2024    |    Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Powiatowe obchody 222 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

poczetPowiatowe uroczystości Święta Konstytucji w Bielsku Podlaskim rozpoczęły się Mszą Św. za Ojczyznę w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny o godz. 10.30. Udział w nich wzięły: władze duchowne i świeckie różnych szczebli od państwowych do samorządowych, delegacje z firm, instytucji i szkół.

Gminę Wyszki i Zespół Szkół reprezentowali: Pan Janusz Wyszyński - Przewodniczący Rady Gminy, Pan Tadeusz Wielanowski - zastępca wójta, Pan Jan Falkowski i Pani Marta Warpechowska – dyrekcja naszej szkoły. Ponadto uczniowie z pocztu sztandarowego i Młodzieżowej Rady: Maciej Odachowski, Ewa Niewińska, Paulina Młodzianowska, Marta Borowska, Martyna Onopa, Krzysztof Bogusz pod opieką nauczycielki Bożena Pierzchało.  

Podczas homilii Dziekan Bielski nawiązał do Kultu Matki Bożej, który pozostawił niezatarty ślad w polskiej kulturze, historii, obyczajach, tradycji i tożsamości narodowej. Nawiązał również do uroczystych ślubów złożonych przez króla Jana Kazimierza z dnia 1 kwietnia 1656 r. przed obrazem   Najświętszej Marii Panny w katedrze lwowskiej.

Po uroczystej Mszy Św. zostały złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem bł. Jana Pawła II przez poszczególne delegacje. Następnie wszyscy uczestnicy przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, przeszli pod Pomnik Niepodległości Polski. Tutaj głos zabrali: Starosta Bielski Pan Sławomir Jerzy Snarski i Marszałek woj. podlaskiego Walenty Korycki. Zgodnie podkreślili, że dzień 3 maja to święto wolności, demokracji i praw człowieka oraz symbol walki o suwerenną Polskę . Montaż słowno - muzyczny zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Nr.1 im. Marszałka J.K Piłsudskiego. Przypomnieli oni ważne fakty z historii Polski: rozbiory i zniewolenie porozbiorowe, zniewolenie w okresie PRL oraz upadek komunizmu.

Mimo deszczowej aury wszyscy uczestnicy byli zgodni, że to święto nie potrzebuje specjalnej pogody. Wnosi w nasze serca radość, optymizm i pogodę ducha. Bez zrozumienia przeszłości nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć dzisiejszą - czasem trudną - rzeczywistość.    

Bożena Pierzchało  

   

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach