Dzisiaj jest: 16 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Julia, Erwina, Benedykt

„Kwadrans na bajkę” – podsumowanie

kwadrans na bajkę„Dziecko, które czyta, stanie się dorosłym, który myśli…”

Wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozwijanie ciekawości czytelniczej dzieci. Dlatego też w roku szkolnym 2016/2017, w oddziałach przedszkolnych realizowaliśmy akcję czytania dzieciom, po 15 min. – codziennie. Ponieważ „to co dziecko zdobywa do sześciu lat, jest prawie równoważne z tym co dziedziczy” (dr E. Boekhold), głośne czytanie małym dzieciom jest bardzo ważne dla ich rozwoju.

Wielu ekspertów twierdzi, że czytanie rozwija język, pamięć i wyobraźnię. Uczy myślenia, buduje mocną więź pomiędzy czytającym, a dzieckiem. Zapewnia emocjonalny rozwój, uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu. Poszerza wiedzę, poprawia koncentrację, ułatwia naukę. Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy, a przede wszystkim jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Mając na uwadze wszystkie korzyści płynące z głośnego czytania dzieciom, codziennie po obiedzie mieliśmy kwadrans na bajkę. Dzieci mogły słuchać klasyki polskiej literatury dziecięcej – wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, znane baśnie i legendy ale również swoje ulubione bajki np. seria opowiadań „Marysia”, „Franklin” oraz wiele innych. Dzieci chętnie zaangażowały się w akcję i przynosiły swoje ulubione książki z domu, każdy chciał, aby Pani przeczytała właśnie jego książkę. Większość dorosłych pamięta wspólne czytanie z rodzicami, jednak dzisiejsze czasy niestety bardziej skłaniają do wspólnego oglądania telewizji aniżeli czytania. Jednak pamiętając jak wiele dobra niesie za sobą wspólne czytanie z dzieckiem, zachęcałyśmy wszystkich rodziców do włączenia się do akcji. Na każdym zebraniu przypominałyśmy, jak ważne dla rozwoju dziecka jest codzienne czytanie. W gazetce przedszkolaka redagowałyśmy zaproszenia adresowane do rodziców oraz innych członków rodziny (starsze rodzeństwo, dziadkowie), zachęcające do przyjścia do przedszkola i przeczytania dzieciom bajki. Z zaproszenia skorzystały trzy mamy: p. Emilia Bogusz, p. Grażyna Kuczyńska, p. Ewa Niewińska, za co serdecznie im dziękujemy. Dzieci były zaskoczone, a jednocześnie bardzo zaciekawione i zadowolone z wizyty gości. Po wysłuchanej bajce zawsze rozmawialiśmy na temat poruszony w książce, dzieci często wykonywały rysunki związane z wysłuchanym utworem. Prace były bardzo pomysłowe, co jest namacalnym dowodem na to, że głośne czytanie rozwija dziecięcą wyobraźnię.
Z pewnością, akcja „Kwadrans na bajkę” przyniosła  wiele korzyści dla przedszkolaków, zintegrowała rodziców z dziećmi oraz wytworzyła nierozerwalną więź pomiędzy wychowawczyniami, a wychowankami.

Anna Wyszkowska-Kondraciuk
Elżbieta Ułaszonek
Joanna Warpechowska

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach