Dzisiaj jest: 22 Lipca 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Historia polskich pieśni patriotycznych - podsumowanie projektu edukacyjnego.

projekt edukacyjnyDnia 31 maja uczniowie klasy II b przedstawili projekt edukacyjny "Z pieśnią, wierszem i karabinem", przygotowany pod czujnym okiem p. Marii Porucznik.
Na wstępie uczeń klasy II b gimnazjum Hubert Borowski powitał wszystkich zgromadzonych:  dyrekcję szkoły, nauczycieli i uczniów. Następnie wszyscy odśpiewali hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego" i w ten sposób uczczono 220 rocznicę powstania naszego hymnu państwowego.  W patriotycznym widowisku słowno-muzycznym pokrótce przedstawiono istotę pieśni i wiersza w naszej historii.

Uczniowie przypomnieli, że pieśń towarzyszy nam od pokoleń. Jest z nami od narodzin aż po śmierć, w chwilach smutnych, jak i radosnych. Polscy rycerze, żołnierze, powstańcy z szablą lub karabinem w ręku szli przeciw wrogom Ojczyzny, a na ich ustach rozbrzmiewały pieśni i modlitwy. W chwilach walki, cierpienia, zwątpienia, rozpaczy pieśń była równie ważna, jak samo wojsko, bój i opór. Dodawała otuchy i odwagi, czasami dostarczała radości, jednak zawsze pobudzała patriotyzm i wolę walki oraz jednoczyła cały naród. Piosenki powstawały w domach i dworach, ale najczęściej były tworzone przez samych walczących.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać wierszy recytowanych przez uczniów przygotowujących projekt. Wspólnie także zaśpiewano znane i nieznane pieśni żołnierskie i patriotyczno-ojczyźniane. W repertuarze znalazły się utwory takie jak:  polskie hymny narodowe - "Bogurodzica", "Rota", "Mazurek Dąbrowskiego" oraz piosenki żołnierskie: "Pieśń powstańców 1863", "Tam na błoniu błyszczy kwiecie", "Rozszumiały się brzozy płaczące", "Przybyli ułani pod okienko", "Niepodległość trudne słowo".
Z wielu wierszy można było usłyszeć miedzy innymi "Święta miłości kochanej ojczyzny" Ignacego Krasickiego, "Moja piosenka" Cypriana Norwida, frag. poematu Juliana Tuwima "Kwiaty polskie" oraz "Piszę do Ciebie mamo, ten list" – utwór więźnia z Oświęcimia.
Prezentacji towarzyszyła bardzo wymowna i oryginalna dekoracja, która potęgowała atmosferę powagi i oddawała patriotyczny nastrój. Uczestnicy widowiska mogli przenieść się w przeszłość i poznawać ważne karty naszej narodowej historii podczas tej niezwykłej lekcji.


Karolina Nazarko ucz. kl. II b

A tu kilka zdjęć...

i film

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach