Dzisiaj jest: 29 Lutego 2024    |    Imieniny obchodzą: Lutosław, Roman, Teofil

Przedszkolaki w Sali Edukacyjnej „Ognik”

ognikW środę 14 czerwca 2017r. dzieci przedszkolne  uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych w sali edukacyjnej „Ognik”, na terenie Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim. Dzieci  ubrane w strój strażacki, z założonym hełmem,   pod bacznym okiem opiekunów i instruktorów zamieniły się w małych strażaków. Zajęcia  miały formę nauki przez zabawę. Były ćwiczenia zręcznościowe, scenki sytuacyjne, ćwiczenia pożarnicze oraz krótkie prezentacje.

W sali „OGNIK”, w pierwszej kolejności strażacy omawiali z dziećmi sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby, jak zachować się w takiej sytuacji. W tym zakresie dzieci obejrzały  między innymi filmy edukacyjne przygotowane specjalnie przez MEN. Dzieci były bardzo zainteresowane zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem przeciwpożarowym i chętnie włączały się w dyskusję o zagrożeniach. Dowiedziały się jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby. Służyły temu ćwiczenia praktyczne, podczas których zapoznały się z informacjami znajdującymi się na znakach ewakuacyjnych, które można spotkać w wielu obiektach użyteczności publicznej. Uczyły się jak zaalarmować Straż Pożarną i jakie informacje są niezbędne dla przyjmującego zgłoszenie. Poznały również elementy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego. Najwięcej emocji wywołały ćwiczenia w gaszeniu palącego się kominka. Dzieci, po usłyszeniu alarmu, musiały dojechać do pożaru zabawkowym samochodem strażackim, przygotować sprzęt, rozciągnąć wąż z woda, podłączyć prądownicę i ugasić pożar w kominku, a następnie wrócić do jednostki. Wiele emocji wywołały również ćwiczenia ewakuacji z miejsca objętego dużym zadymieniem. Dzieci mogły też wejść na strażacką drabinę, uderzyć  w strażacki dzwon, przymierzyć maskę tlenową oraz kask strażacki. Wszystkie pokazy, były bezpieczne dla dzieci i dostarczyły im wielu wrażeń.
Na zakończenie zajęć,  każde dziecko otrzymało specjalny certyfikat Małego Strażaka. Dzieci podziękowały pracownikom komendy za wspaniałe zajęcia, które przez zabawę dostarczyły im wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego i przybliżyły specyfikę pracy strażaka.


Elżbieta Ułaszonek
Anna Wyszkowska - Kondraciuk

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach