Dzisiaj jest: 23 Czerwca 2024    |    Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin

Przedszkolaki słuchają "bajek"...:)

W oddziałach przedszkolnych naszej szkoły została zainicjowana akcja "Kwadrans na bajkę". Przedszkolaki miały okazje wysłuchać popularnych bajek czytanych przez zapraszanych gości - rodziców, dziadków i nauczycieli.

W „Promyczku”- gazetce przedszkolnej nr 1 – pisałyśmy o ogromnych korzyściach dla rozwoju dzieci, płynących z czytania i zaprosiłyśmy rodziców do czytania dzieciom w przedszkolu. Na apel naszej akcji „Kwadrans na bajkę” odpowiedziały mamy i babcie. Wystarczyło kilka rekwizytów, ilustracje, dobrze dobrana bajka oraz ciekawa interpretacja osoby czytającej, aby nawiązać bliską więź z dziećmi, aby poczuły się ważne, rozwijała się ich wyobraźnia, pamięć i koncentracja oraz poszerzał się zasób słownictwa.

Otwarte i życzliwe postawy osób czytających, rozmowy na temat usłyszanej bajki oraz prace plastyczne związane z tematem, dodatkowo wzmacniały pozytywne zachowania i pożądane postawy przedszkolaków,

Finał tej akcji czytelniczej w przedszkolu miał miejsce w czwartek 5 grudnia 2012r., kiedy to w rolę narratora bajki pt.”Trzy świnki” wcieliła się p. dyr. Marta Warpechowska, groźnym wilkiem był p. dyr. Jan Falkowski, a role świnek odgrywały panie wychowawczynie.

Bardzo naturalne i spontaniczne reakcje dzieci potwierdziły słuszność i zasadność takich akcji, a kształtujący się nawyk czytania z pewnością zaowocuje w przyszłej edukacji szkolnej dzieci.

W listopadzie dzieci wysłuchały następujących bajek: „Jaś i Małgosia” „Czerwony Kapturek” , „Wilk i siedem koźlątek” ‘ „Calineczka” , „Królowa Śniegu” ‘ „Kot w butach” ‘ „Pani Zima” ‘„Michałek szuka miłości” ‘ „Brzydkie kaczątko” ‘ „Ilajla i dzikie łabędzie” .

Ważne jest, aby taka akcja nie była jednorazowym incydentem, dlatego proponujemy ciąg dalszy i zapraszamy w lutym, po feriach zimowych.

Dziękujemy serdecznie za poświęcenie swojego wolnego czasu i włączenie się do akcji „Kwadrans na bajkę” mamusiom: p. Bożenie Trzeszczkowskiej, p. Beacie Kalinowskiej, p. Annie Olszańskiej, p. Anecie Topczewskiej, p. Annie Marcińczyk, p. Iwonie  Niewińskiej, p. Marcie Kaczor, p. Annie Klimiuk.

Naszej dyrekcji oraz p. Małgorzacie Kowalewskiej, p. Beacie Chomickiej, p. Weronice Konopka - dziękujemy również za słodkie upominki, a p. Agacie Wyszkowskiej za dodatkową atrakcję w postaci „Czarodziejskiego worka” z różnymi rekwizytami, które dodatkowo rozwijały u dzieci zmysł dotyku i umiejętność tworzenia skojarzeń związanych z czytaną w tym dniu bajką.

Agata Falkowska

 

 

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach