Dzisiaj jest: 28 Maja 2023    |    Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

„Nie święci garnki lepią” – wycieczka kl. I-III Szlakiem Rękodzieła Ludowego

wycieczkowiczeNa wycieczkę wyruszyliśmy o godz. 700. Po półtora godzinnej podróży dotarliśmy do Czarnej Wsi Kościelnej. Odwiedziliśmy tam pracownię kowala. Wysłuchaliśmy ciekawych informacji. Zobaczyliśmy jak wykonuje się różne ozdobne przedmioty z żelaza. Obejrzeliśmy wspaniałe zbiory przedmiotów kutych w żelazie.
Następnie pojechaliśmy do pracowni garncarskiej. Każdy z nas miał wielką ochotę wykonać choćby jedno naczynie z gliny. Praca z pozoru łatwa i prosta wymaga wielkiego doświadczenia i pomysłowości. Byliśmy zachwyceni pięknymi dzbanuszkami i garnkami, które garncarz tworzył na naszych oczach. Te wspaniałe dzieła później wypala się w ogromnych piecach rozgrzanych do czerwoności.
Następny przystanek był w Zamczysku, gdzie zwiedziliśmy pracownię łyżkarza. Byliśmy obserwatorami procesu tworzenia przedmiotów drewnianych typu łyżki, łopatki, które dawno temu były używane w kuchni.
W końcu doczekaliśmy się wizyty w Wasilówce. Tu czekał na nas domowy obiad. Wszystkim bardzo smakowały pyszne kopytka, pachnące racuszki i kompot. Następnie właścicielka pracowni tkactwa dwuosnowowego p. Teresa Pryzmont opowiedziała i zademonstrowała w jaki sposób powstają przepiękne dywany i kilimy. Pokazała swe prace, na których uwieczniła (utkała) niektóre momenty ze swego życia. Zobaczyliśmy również prawdziwy kołowrotek. Widzieliśmy jak powstaje wełniana nić z kądzieli.
W drodze powrotnej nie mogliśmy ominąć przepięknego miejsca jakim jest Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie. Zajrzeliśmy do małego kościółka, chwilę przystanęliśmy przed obrazem Matki Boskiej. Każdy z nas zanurzył dłoń w cudownym źródełku. Weszliśmy również na Wzgórze Krzyży. W bufecie przy Domu Pielgrzyma zjedliśmy lody, ochłonęliśmy przy pięknej fontannie i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Po dniu pełnym wrażeń ok. godz. 1800 wróciliśmy do szkoły, gdzie czekali na nas rodzice.Krystyna Zabrocka

Bożena Trzeszczkowska

Agata Wyszkowska

Fotoreportaż w galerii (tu kliknij)

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach