Dzisiaj jest: 4 Czerwca 2023    |    Imieniny obchodzą: Helga, Karol, Franciszek

Święto 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

szwoleżerowie12 maja br. delegacja naszej szkoły w składzie: Dyrektor Pan Jan Falkowski, nauczycielka Bożena Pierzchało, poczet sztandarowy : Martyna Topczewska, Kamil Marczuk, Paulina Trzeszczkowska, Kinga Olszańska, Edyta Chomicka, Paweł Górski oraz radne MRG Magdalena Pierzchało i Dominika Falkowska uczestniczyła w obchodach 92. rocznicy powołania 201. Pułku Szwoleżerów, a po jego reorganizacji 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

W uroczystości wzięli udział także: Wójt Gminy Wyszki Ryszard Perkowski oraz pracownicy UG Brańsk: Pani Anna Bagińska i Pan Marek Klepacki oraz Pani Genowefa Mazur ludowa poetka i świadek biitwy pod Olszewem z 13 - 14 września 1939r.

Na zaproszenie Dowódcy Szwadronu Honorowego Rtm Kawalerii Piotra Szakacza na uroczystość przybyli m.in. nieliczni już weterani 3 pułku, przedstawiciele środowisk kombatanckich kultywujących tradycje kawaleryjskie, władze lokalne, poczty sztandarowe innych pułków kawaleryjskich oraz wszyscy, którym sercu bliskie są historia i tradycje kawaleryjskie.

Święto Pułkowe rozpoczęła Msza Św. w Kościele Ojców Bernardynów w Warszawie. Na dziedzińcu starego kościoła przeprowadzono Apel Poległych, nowi szwoleżerowie złożyli przyrzecznie, złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych szwoleżerów, wręczono także podziękowania Szwadronowi Honorowemu na czele z Panem Piotrem Szakaczem, dowódcą Szwadronu Honorowego 3 Pułku i inicjatorem wielu uroczystości. Następnie zaproszeni goście udali się na poczęstunek do Ogniska TKKF Hubert, gdzie odbyły się wspaniałe pokazy kawaleryjskie

Bożena Pierzchało

Zdjęcia w fotogalerii - link

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach