Dzisiaj jest: 23 Czerwca 2024    |    Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin

Wystawa historyczna - UB w walce z podziemiem niepodległościowym i opozycją województwa białostockiego

Wystawa IPNJuż od kilku lat współpracujemy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Głównie w miesiącach: kwiecień i maj na korytarzach naszej szkoły goszczą wystawy historyczne o różnej tematyce. Dotyczą głównie historii Polski i naszego regionu. Obecnie można obejrzeć wystawę pod tytułem „UB w walce z podziemiem niepodległościowym i opozycją w województwie białostockim w latach 1944-1956”.

Ekspozycja ukazuje działania Urzędu Bezpieczeństwa w świetle oryginalnych materiałów UB i SB. Pierwsza część wystawy przedstawia powstanie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Białymstoku oraz Powiatowych. Obok prezentowane są sylwetki „ludzi bezpieki” i ich życie codzienne gry, zabawy i rozrywkę. Z tym sielankowym obrazem ostro kontrastuje druga część wystawy, pokazująca zbrodnie dokonane „w imię utrwalania władzy ludowej” na żołnierzach podziemia niepodległościowego i wszystkich, którzy sprzeciwiali się wprowadzeniu sowieckiego porządku w Polsce. Surowe represje nie ominęły także Kościoła katolickiego, na jednym z paneli znajduje się fotografia ówczesnego proboszcza parafii Poświętne, który został skazany na kilka lat więzienia. Był on katowany i poniżany.

Wystawa z uwagi na tematykę została wypożyczona głównie z myślą o młodzieży gimnazjalnej. W związku z tym 7 maja br. gościliśmy w naszej szkole dr Łukasza Łapińskiego- pracownika IPN, który przeprowadził cztery bardzo ciekawe lekcje historii. Uczniowie następujących klas gimnazjum: IIc, IIIa, IIa i Ia, mieli możliwość obejrzenia ciekawej prezentacji multimedialnej, która dotyczyła min: okupacji sowieckiej i niemieckiej w Polsce oraz utrwalania” nowej komunistycznej władzy już od 1944r. Lekcje ubogaciły także materiały ksero dotyczące głównie historii naszego regionu: plakaty propagandowe, biogramy dowódców AK z różnych oddziałów oraz uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy.

Przyznać należy, iż młodzież aktywnie pracowała w grupach i wykazała duże zainteresowanie wyżej opisaną tematyką. Dzięki tej wystawie oraz prelekcji Pana dr Łapińskiego uczniowie gimnazjum mieli możliwość bliższego poznania jak Polska i Polacy stali się „narzędziami” w rękach naszych wschodnich sąsiadów. Ile ponieśliśmy strat materialnych, moralnych i ofiar zupełnie niewinnych ludzi.

 

B. Pierzchało


   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach