Dzisiaj jest: 30 Marca 2023    |    Imieniny obchodzą: Amelia, Leonard, Dobromir

"Czyste powietrze wokół nas" - program w przedszkolu

czyste powietrzeDorośli często  nie zdają sobie sprawy, że paląc przy dzieciach narażają je na choroby związane z nałogiem tytoniowym.
Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie oznacza między innymi: zmniejszoną gotowość szkolną, zaburzenia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia zachowania, zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego, zmniejszenie odporności organizmu. Edukacja antynikotynowa staje się więc niezbędnym elementem wychowania społecznego.  

Dzieci z oddziałów przedszkolnych - 5 i 6 latki, jak co roku, uczestniczyły w programie przedszkolnej edukacji antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas". Program ten skierowany był nie tylko do dzieci, ale również ich rodziców i opiekunów. Głównym celem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
Każdy rodzic otrzymał list zawierający główne założenia programu.  Następnie dzieci uczestniczyły w pięciu zajęciach warsztatowych: "Wycieczka po okolicy przedszkola", "Co i dlaczego dymi?", "Jak się czuję, kiedy dymi papieros?", "Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?", "Jak unikać dymu papierosowego?"
Zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy twórcze, tematyczne, grupowe, konstrukcyjne. Dzieci wykonywały odpowiednie rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego; ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym,  projektowały własne znaczki mówiące o szkodliwości palenia tytoniu.
W wyniku tych zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa.

Agata Falkowska
Elżbieta Ułaszonek

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach