Dzisiaj jest: 23 Czerwca 2024    |    Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin

Dobre praktyki i innowacje - Zajęcia z elementami sensoplastyki w klasie OB

sensoplastykaW naszej szkole, w klasie OB odbyły się zajęcia z elementami sensoplastyki, które poprowadziła pani pedagog Katarzyna Kristosiuk. Poprzez zabawę z produktami spożywczymi,  zerowiaki spędziły swój czas w niezwykle kolorowy  i kreatywny sposób, tworząc  barwne  kompozycje. Tu nie ma granic w poznawaniu i doświadczaniu.

Edukacja plastyczna od pierwszych chwil życia wpływa na rozwój całego organizmu.  Sensoplastyka  opiera się na wykorzystaniu technik arterapeutycznych.  Dzięki takiej stymulacji wspieramy rozwój zmysłów, wspomagamy budowanie świadomości ciała i przestrzeni,  wspieramy rozwój poznawczy i wpływamy na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę, usytułowane są blisko ośrodków odpowiedzialnych za pracę dłoni).
Na zajęciach staramy czuć się swobodnie.  Robimy „przemeblowanie” sali.  Dzieci pracują na podłodze wyścielonej folią malarską.  Dajemy czas na to, aby dzieci mogły w pełni wykorzystać  potencjał zabawowy i poznać daną substancję. Nie przejmujemy się tym, że możemy się ubrudzić, nie zakłócając przy tym naturalnego procesu aktywności twórczej dzieci. Na zajęciach zadawane są pytanie, a nie wydawane polecenia, dajemy dziecku czas na kreatywną zabawę i obserwację.
Zajęcia z elementami sensoplastyki  będą kontynuowane. Dzieci, pani Magda i ja wprost nie możemy doczekać się kolejnych zajęć.

Joanna Warpechowska

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach