Dzisiaj jest: 30 Lipca 2021    |    Imieniny obchodzą: Ludmiła, Julita, Piotr

GIODO dzieciom  

   

Wszyscy czytamy lektury  

czytamy lekturyPonad 300 darmowych lektur szkolnych z legalnych źródeł z linkami do ściągnięcia oraz z krótką instrukcją, dla osób, które wcześniej nie korzystały z ebooków. Przy każdym e-booku, który można ściągnąć bezpłatnie jest słowo FREE.

   

Pomocne w nauczaniu  

E-podręczniki to całe środowisko uczenia się i nauczania. Dadzą możliwość pracy w zespołach i dopasują się do indywidualnego stylu nauki.
   

Uwaga na kleszcze!

kleszcz na czołowkeGłówny Inspektorat Sanitarny alarmuje, że kleszcze są już aktywne. Eksperci ostrzegają, że małe pajęczaki są groźne dla ludzi i zwierząt, dlatego po każdym spacerze trzeba dokładnie obejrzeć swoje ciało i sierść czworonogów.

Ładna pogoda sprzyja aktywnościom na powietrzu. Mamy ochotę przebywać na słońcu, w bliskości przyrody, ale pamiętajmy, że coraz częściej jesteśmy narażeni na kleszcze i spotkanie z nimi, które mogą wywołać groźne dla zdrowia choroby. Kleszcze mogą powodować wiele chorób zakaźnych, w tym boreliozę. Niestety w wyniku łagodnych zim liczba tych i tak już szeroko rozpowszechnionych pajęczaków wzrasta. Kleszcze występują nie tylko w lasach i na łąkach, ale też w miejskich parkach i skwerach. Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli unikanie ukąszeń kleszczy (noszenie ubrań ochronnych i stosowanie repelentów czyli środków odstraszających owady podczas spacerów, zarówno w lasach jak i w parkach miejskich), oglądanie skóry w przypadku ryzyka kontaktu z kleszczem, szybkie usuwanie znalezionych na skórze kleszczy.

kleszcze

 

Bardzo ważne jest sprawdzanie skóry dzieciom, które chętnie bawią się na trawie i mogą nie zauważyć tego niebezpiecznego pajęczaka. Dobrym zwyczajem jest też dokładne przejrzenie futra psom po spacerze, które również są narażone na ukąszenie kleszcza, mogą przenieść go do domu. Osoby, które usunęły kleszcza powinny przez około 30 dni obserwować miejsce ukąszenia w kierunku zmiany przypominającej rumień wędrujący. W takim przypadku lub przy wystąpieniu innych niepokojących objawów ogólnoustrojowych należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Magdalena Tomkiel

   
Rodzice dzieci sześcioletnich mogą tu znaleźć ciekawe materiały
Warto skorzystać, zapraszamy...
   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach