Dzisiaj jest: 1 Maja 2024    |    Imieniny obchodzą: Józef, Jeremiasz, Filip - ¦więto Pracy

„Młodzi dla Młodych” - Hodyszewskie Dni Gimnazjalistów

hdg 2015W dniach 21-22 maja 2015 roku dziesięcioro uczniów klas II gimnazjum wzięło udział w XII Dniach Gimnazjalistów pod hasłem „Młodzi dla Młodych”, które odbyły się w Hodyszewie i Nowych Piekutach. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.30 Mszą świętą w Sanktuarium Maryjnym w Hodyszewie celebrowaną przez Prowincjała Pallotynów ks. dr. Zenona Hanasa

Następnie dostaliśmy instrukcję, zadania do wykonania, zabraliśmy niezbędne materiały i wyruszyliśmy na trasę rajdową liczącą około 10 kilometrów. Zgodnie z „zaleceniem” Organizatorów przez cały czas towarzyszył nam dobry humor. W ciągu pięciu godzin wykonaliśmy zadania do „Bajki o planecie Tetrze” – zbudowaliśmy makietę Kontynentu Powietrznego, ułożyliśmy hymn, zaprojektowaliśmy godło i strój ludowy oraz ustaliliśmy kalendarz świąt i uroczystości obchodzonych przez mieszkańców planety zwanych Myślakami. Ponadto z wielkim zaangażowaniem wykonaliśmy zadanie dodatkowe – sfotografowaliśmy się z bardzo życzliwymi i sympatycznymi mieszkańcami okolicznych wsi, którzy musieli być ubrani – podobnie jak my – na niebiesko. Podczas marszu po wiejskich drogach i bezdrożach czuwał nad nami, niczym dobry duch, patrol ochotniczej straży pożarnej. Dziękujemy!

Po powrocie do szkoły w Nowych Piekutach zaprezentowaliśmy rezultaty swojej pracy.

Kolejną niezapomnianą atrakcją była dyskoteka z udziałem uczniów 19 szkół z woj. podlaskiego.

W piątek między 9.30 a 12.00 „budowaliśmy mosty” między „mieszkańcami” czterech różnych kontynentów. W ramach integracji m.in. napisaliśmy list do Papieża Franciszka oraz   przygotowaliśmy prezentację artystyczną i taniec, do którego zaangażowaliśmy wszystkich uczestników.

Do 14.30 była wspólna zabawa, a następnie podsumowanie XII Dni Gimnazjalistów. Organizatorzy uświadomili zgromadzonym gimnazjalistom, że są bardzo wartościowymi ludźmi, którzy mają wiele do przekazania swoim rówieśnikom. Warto dodać, że tegoroczne obchody były swego rodzaju przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie.

Renata Żukowska