Dzisiaj jest: 27 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Felicja, Teofil, Zyta

XXVII Zjazd Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

zjazdWszystkie szkoły noszące imię Jana Pawła II należą do Ogólnopolskiej Rodziny Szkół. Rodzina ta spotyka się rokrocznie w różnych miejscach związanych z Patronem. W tym roku po raz XXVII spotkaliśmy się w Technikum Spożywczo-Gastronomicznym w Warszawie. Zjazd odbywał się w dniach 30-31 maja, a naszą szkołę reprezentowali: p. Agata Falkowska, p. Agata Wyszkowska i ks. Adam Niewęgłowski.

Spotkanie to zgromadziło ponad 200 przedstawicieli - dyrektorów i nauczycieli   szkół noszących imię Jana Pawła II z całej Polski i Litwy, z różnych poziomów nauczania: od przedszkoli do wyższych uczelni.

Uczestników tegorocznego zjazdu powitała p. dyrektor Ewa Lada i przedstawiła honorowych gości: pana Karola Semika – Mazowieckiego Kuratora Oświaty, pana Jarosława Karcza – zastępcę burmistrza Dzielnicy Praga – Południe, panią Marzenę Adamiak – naczelnika WOiW, ks. Dr Zdzisława Struzika – dyrektora Instytutu Papieża Jana Pawła II, pana Norberta Szczepańskiego – dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II z Warszawy.

Swoje błogosławieństwo dla uczestników zjazdu przekazał Ojciec Święty Franciszek. Przesłanie skierował też Kardynał Stanisław Dziwisz.

Konferencje przeprowadzili pani Aleksandra Zapotoczny – dziennikarka pracująca w Biurze Postulacji Stolicy Apostolskiej w Rzymie oraz pan Paweł Zuchniewicz – dziennikarz radiowy, autor publikacji o tematyce papieskiej. Wystąpili również uczniowie technikum z montażem słowno-muzycznym oraz pani Agnieszka Świstak. Następnie uczestnicy zjazdu w towarzystwie orkiestry przeszli do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, gdzie nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii Świętego Jana Pawła II przekazanych Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II w październiku 2013 r. na Jasnej Górze. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył Jego Eminencja Arcybiskup Henryk Hoser.

Dużym przeżyciem artystycznym dla wszystkich był udział w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie. Zespół powitał nas w nowocześnie urządzonym mateczniku, otoczonym malowniczą przyrodą mazowiecką. Z zachwytem oglądaliśmy występy, barwne korowody i przepiękne stroje ludowe w wielu wersjach. Punktem kulminacyjnym występu był śpiew pieśni związanych z osobą Jana Pawła II. Entuzjastycznie publiczność przyjęła wykonanie przez solistę pieśni pt. „Furman” – bisom nie było końca.

Jak zawsze, zjazdowi towarzyszyła niepowtarzalna atmosfera dla przeżyć duchowych i artystycznych. Takie spotkania są też okazją do wymiany doświadczeń między szkołami oraz do podejmowania wspólnych przedsięwzięć, działań i projektów związanych z osobą Jana Pawła II. Owocem tegorocznego zjazdu jest pomysł na „Teczkę serdecznej pamięci” - archiwum pamiątek papieskich. Projekt ten zainicjowało stowarzyszenie „Pamięć Jana Pawła II”. Mamy nadzieję, iż w naszej szkole znajdą się chętni (uczniowie, klasy, organizacje), którzy aktywnie włączą się w realizację w/w przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje pojawią się w nowym roku szkolnym.

Uczestnicy XXVII Zjazdu

Ogólnopolskiej Rodziny Szkół