Dzisiaj jest: 19 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

IIA - "Czarne na białym" w bielskim muzeum

pracaW środę 27 marca 2013 roku uczniowie klasy II a gimnazjum wzięli udział w warsztatach „Czarne  na białym” zorganizowanych przez Muzeum w Bielsku Podlaskim. Uczestnicy warsztatów wzbogacili wiedzę na temat grafiki – dziedziny sztuki plastycznej, której istotą jest powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z wcześniej przygotowanej matrycy. Pan Jerzy Sołub, który prowadził zajęcia, szczególną uwagę zwrócił na bezpieczeństwo podczas wykonywania formy w linoleum za pomocą przeznaczonych do tego dłut.

Po zaakceptowaniu warunków gwarantujących bezpieczeństwo, nasi uczniowie przystąpili do dzieła. Najpierw wykonali projekt pocztówki wielkanocnej na kartce. Następnie przenieśli rysunek na płytkę linoleum. Najtrudniejszym etapem było żłobienie w matrycy. Wszyscy uczniowie pracowali solidnie w pocie czoła, a niektórzy nabawili się odcisków palców. Na koniec pracownicy Muzeum wykonali odbitki zwane rycinami, wykorzystując do tego kartkę techniczną, farbę drukarską i prasę ręczną. Warto dodać, że linoryt należy do technik druku wypukłego, to znaczy, że na odbitce ślad pozostawiają wypukłe części formy drukowej, natomiast wyryte linie i płaszczyzny pozostają niewydrukowane.

W tym czasie, kiedy powstawały odbitki, można było obejrzeć niezwykłą wystawę grafiki z kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku „Piękno odbite”. Wśród prac były m.in. akwaforty i miedzioryty Jana Wojnarowskiego przedstawiające weduty, pejzaże i portrety oraz drzeworyty Witolda Chomicza ukazujące folklor i sztukę ludową.

Elżbieta Godzińska

Renata Żukowska