Dzisiaj jest: 26 Maja 2024    |    Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna

VIII Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Gminie Wyszki

konkurs wiedzy o stDnia 26 maja 2017r. odbył się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach VIII Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Gminie Wyszki, którego organizatorem była Młodzieżowa Rada Gminy Wyszki. Warto zaznaczyć, iż Honorowy Patronat nad konkursem objął  Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Jerzy Leszczyński, którego reprezentował Pan Bogdan Olszewski Dyrektor Departamentu Finansów Urzędu Marszałkowskiego.

Gościliśmy także Starostę Bielskiego Pana Sławomira Jerzego Snarskiego. Obecnością swą zaszczycili nas również: Wójt Gminy Wyszki Pan Mariusz Korzeniewski, Skarbnik gminy Pani Teresa Falkowska, Sekretarz, zastępca wójta i opiekun rady Pan Tadeusz Wielanowski oraz Pani Jadwiga Szerszeń, pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Obecna była dyrekcja  szkoły na czele z Panem Dyrektorem Janem Falkowskim oraz wicedyrektor Panią Martą Warpechowską,  nauczyciele i uczniowie gimnazjum. Gości przywitała opiekunka Młodzieżowej Rady Bożena Pierzchało. Powołana została Komisja Konkursu oraz przedstawione zostały jego zasady.
Konkurs składał się z trzech etapów: w pierwszym wszyscy uczestnicy, a było ich piętnastu, rozwiązywali  test pisemny, który składał się z 26 zadań zamkniętych, które dotyczyły samorządu terytorialnego; gminy, powiatu, województwa oraz historii szkoły i  Gminy Wyszki. Łącznie było pięć drużyn złożonych z uczniów klas I – III gimnazjum.  Po części pierwszej jedna drużyna z najmniejszą liczbą punktów odpadła.  W części drugiej był to już etap ustny uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania.  Po chwili zastanowienia udzielali odpowiedzi. Następnie po tej rundzie do ścisłego finału przeszły trzy drużyny. Tutaj także uczestnicy losowali pytania i odpowiadali ustnie. Należy przyznać, iż wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do konkursu wykazali się dużą wiedzą merytoryczną na w/w temat co godne jest pochwały i imponujące.  Jednak jak to już tradycyjnie bywa, ktoś musi wygrać (czasami jednym punktem) a ktoś inny zająć niższe miejsca, tak również i tym razem  było.

Punktacja na kolejnych etapach przedstawia się następująco:
I etap
kl. Ia – 21 pkt
kl. Ib – 23 pkt
kl. IIa – 24 pkt
kl. IIb – 23 pkt
kl.IIIa – 25 pkt
II etap
IIIa – 31 pkt
IIa – 30 pkt
II b – 29 pkt
I b – 28 pkt
III etap
I miejsce – kl. IIa – 36 pkt,  drużyna w składzie: Natalia Nazarko, Ewa Puchalska i Karolina Pierzchało
II miejsce – kl. IIIa – 35 pkt,  drużyna w składzie: Daria Pruszyńska, Beata Kardaszewicz i  Urszula Kołos
III miejsce – kl. II b – 32 pkt, drużyna w składzie: Katarzyna Olszewska, Gabriela Angielczyk i Karolina Falkowska
IV miejsce – kl. Ib – drużyna w składzie: Sebastian Falkowski, Karolina Karpiesiuk, Andżelika Pietraszko
V miejsce – kl. Ia  - drużyna w składzie: Natalia Trzeszczkowska, Piotr Topczewski, Marcin Falkowski

Na zakończenie wszystkim uczestnikom konkursu zostały wręczone nagrody stosownie do zajętego miejsca. Głównym ich sponsorem  był Wójt Gminy Wyszki. Nagrody za I miejsce przywiózł i wręczył Starosta Bielski, a pan Bogdan Olszewski reprezentujący Urząd Marszałkowski także przekazał nagrody za pierwsze trzy miejsca. Następnie  głos zabrali: Pan Sławomir Jerzy Snarski, Pan Bogdan Olszewski, Pan Wójt Mariusz Korzeniewski i Pan Dyrektor Jan Falkowski, wszyscy pogratulowali dużej wiedzy na temat samorządu, którą zaprezentowali uczestnicy konkursu.  Goście  podziękowali za zaproszenie i zorganizowanie konkursu.
Organizatorzy dziękują przybyłym gościom za ufundowanie nagród i za obecność, a  uczestnikom konkursu za zaprezentowany wysoki poziom wiedzy zarówno tej z zakresu samorządu oraz dotyczącej historii szkoły i gminy.  Zapraszamy uczniów do udziału za rok,  naprawdę warto.

Bożena Pierzchało

Zdjęcia w fotogalerii - zapraszamy...

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach