Dzisiaj jest: 23 Lipca 2024    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

IV Warszawskie Dni Kawaleryjskie

4 wdkaw6 maja 2017r. delegacja z naszej szkoły i gminy uczestniczyła w obchodach IV Dni Kawaleryjskich, które odbyły się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
W ramach już kilkuletniej  współpracy ze Szwadronem Honorowym 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, na zaproszenie rtm. kaw. och. Piotra Szakacza, postanowiliśmy tam być. Urząd Gminy Wyszki reprezentowali: Pan Wójt Mariusz Korzeniewski i Pan Sekretarz Tadeusz Wielanowski.

Zespół Szkół w Wyszkach reprezentowali: Pan Dyrektor Jan Falkowski, nauczycielka Bożena Pierzchało, a także  Młodzieżowa Rada Gminy Wyszki w składzie: Przewodnicząca Gabriela Wyszkowska, wiceprzewodniczące Emilia Filipczuk i Beata Kardaszewicz oraz pozostali radni: Karolina Pierzchało, Gabriela Angielczyk, Natalia Trzeszczkowska, Andżelika Pietraszko, Karolina Karpiesiuk, Urszula Kołos, Piotr Topczewski, Jakub Sygocki i Szymon Kalinowski.
Od godziny 11.00 młodzież uczestniczyła w wykładach historycznych i spotkaniach autorskich, które odbyły się w Sali Wielkiej Podchorążówki. Profesorowie z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawili historię polskiej kawalerii od początków jej istnienia. Prezentowali również ciekawostki historyczne. Niewątpliwą atrakcją dla nas wszystkich były pokazy konne, władanie bronią białą – lancą i szablą, pokazy musztry paradnej oraz Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Na tarasie Pałacu na Wyspie o godz. 16.30 odbył się uroczysty apel wraz z ceremonią wręczenia sztandaru dla 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J. Kozietulskiego 5 Brygady Zmechanizowanej w Orzyszu. Warto wiedzieć, że jest to replika przechowywanego w londyńskim Instytucie gen. Sikorskiego przedwojennego sztandaru 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich (pułk ten walczył w Olszewie z 13 - 14 września 1939r.) Poświęcenia sztandaru dokonał proboszcz Katedry Polowej Wojska Polskiego ks. płk. dr Piotr Majka. W dalszej części uroczystości żołnierzom wręczono odznaki pułku i szwadronu. Ostatnim punktem tej części uroczystości był przemarsz uczestników i złożenie kwiatów pod popiersiem patrona pułku płk. Jana Kozietulskiego. Osoby i instytucje zaangażowane w tę uroczystość otrzymały podziękowania z rąk rtm. kaw. och. Piotra Szakacza. Takie podziękowanie otrzymał Pan Wójt Mariusz Korzeniewski.
Podczas naszego pobytu w Łazienkach Królewskich  mogliśmy spotkać się z ostatnim żyjącym szwoleżerem 100 –letnim por. Henrykiem Prajsem z Góry Kalwarii, z którym szkoła utrzymuje kontakt. Rozmawialiśmy także z Państwem Krystyną i Krzysztofem Gerulą, (Pan Krzysztof jest synem lekarza 3 Pułku, który podczas bitwy o Olszewo operował rannych i udzielał pomocy medycznej)
Pogoda w ten dzień  dopisała. Jeszcze jedną z atrakcji był koncert Fundacji  "Mimo Wszystko". Na żywo mogliśmy zobaczyć znane i lubiane polskie aktorki m. in. Annę Dymną i Katarzynę Żak.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy być w tym dniu i miejscu w stolicy. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do rodziców naszych uczniów, którzy upiekli pyszne ciasta, a my  przekazaliśmy je szwoleżerom na ręce Pana Piotra Szakacza.
 

Bożena Pierzchało

Zdjęcia z wyjazdu w fotogalerii - zapraszamy

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach