Dzisiaj jest: 30 Marca 2023    |    Imieniny obchodzą: Amelia, Leonard, Dobromir

Gminne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 

W roku 2010 na polskich drogach doszło w sumie do 38 776 wypadków, zginęły 3902 osoby, liczba rannych wyniosła 48 872 osoby. Gmina Wyszki liczy 4931 mieszkańców (stan na 31.12.2010 r.).

Łatwo zauważyć, że nasza gmina praktycznie ginie w ciągu jednego roku w wypadkach drogowych. Jest to więc wielki problem, którego nie da się rozwiązać jednym pociągnięciem. Potrzeba wielu działań na wszystkich płaszczyznach zarówno w obszarze państwowym jak i społecznym. Na pewno jednym z głównych kierunków działań w celu zmniejszenia liczby i ofiar wypadków jest edukacja i to już na najniższych etapach. Szkoły mają za zadanie uwzględniać i realizować wychowanie komunikacyjne, jednak z doświadczenia wiemy, że różnie z tym bywa.

Brak odpowiednio przygotowanych nauczycieli, brak środków i pomocy dydaktycznych często ogranicza edukację komunikacyjną do minimum. Aby temu zaradzić Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku realizuje od kilku lat projekt „Gminne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”. Najczęściej takie centra powstają w szkołach, aby tam można było realizować wychowanie komunikacyjne . Centra zostają wyposażone przez WORD w rowery, rowerowy tor przeszkód, wiele plansz sytuacyjnych ruchu drogowego, środki multimedialne. Zadaniem gminy jest zakup motorowera do nauki jazdy na kartę motorowerową.

25 października 2011 r. w naszej szkole również uroczyście zostało otwarte Gminne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Na uroczystości był obecny nasz proboszcz, byli też obecni przedstawiciele Urzędu marszałkowskiego w Białymstoku, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku (dyrekcja), komendanci z Komendy Powiatowej w Bielsku Podlaskim (komendant i naczelnik wydziału ruchu drogowego), władze gminy z panem wójtem na czele.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie honorowi goście: Marek Grzegorz Trębicki – Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, Wojciech Rutkowski – Komendant Powiatowy Policji w Bielsku Podlaskim, Leszek Lulewicz – Inspektor Departamentu Infrastruktury i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Ryszard Perkowski – wójt Gminy Wyszki dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi – otwarcia GCBRD.

Później otrzymane pojazdy zostały poświęcone przez ks. dra Andrzeja Ulaczyka – proboszcza wyszkowskiego. Kolejnym punktem był występ uczniów z przedstawieniem o ruchu drogowym.

Na zakończenie dyrektor szkoły podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania GCBRD w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach i obiecał, że zrobi wszystko, aby uczniowie byli odpowiedni przygotowani do poruszania się na drogach. Wyraził też przekonanie, że wyposażenie otrzymane w ramach projektu bardzo w tym pomoże i będzie odpowiednio wykorzystane nie tylko przez uczniów naszej szkoły, ale też ze szkół Gminy Wyszki (szkoły w Topczewie i Strabli).

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w fotogalerii (tu kliknij)

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach