Dzisiaj jest: 4 Czerwca 2023    |    Imieniny obchodzą: Helga, Karol, Franciszek

Przedszkolaki w dinoparku

Przedszkolaki w diniparkuDinozaury (z języka greckiego „ straszne jaszczury ”) żyły na Ziemi ponad 150 mln lat temu. Nie napotkały w tamtym czasie żadnych konkurentów i zdominowały życie na lądzie. Osiągnęły bogactwo rozmiarów i kształtów: największe – czworonożni roślinożercy osiągały ciężar nawet do 80 ton; najmniejszy dinozaur – dwunożny drapieżnik – ważył zaledwie 3 kg.

Pierwszym naukowym doniesieniem na temat dinozaurów była informacja o megalozaurze, czyli właścicielu wielkiego zęba, który wykopano w 1824 r. w kamieniołomie w Anglii. Zainteresowanie dinozaurami w II połowie XX w. zawładnęło masową wyobraźnią i sprawiło, że obecna wiedza o tych ogromnych stworach jest dość znaczna. Opiera się głównie na znaleziskach skamieniałych szczątków, które przetrwały miliony lat ukryte pod grubą warstwą osadów skalnych.

Dn. 30 maja 2012 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawczyniami udały się ochoczo na „ spotkanie z dinozaurami ” do Parku w Jurowcach. Dzieci, już na początku wędrówki po parku były oszołomione rozmiarami, kształtami oraz dochodzącymi odgłosami jaszczurów. Jednak nikt tak naprawdę nie bał się (choć niektóre opowieści pana przewodnika mroziły krew w żyłach), ponieważ przewodnik opowiadane historie szybko puentował rozbawiając dzieci swoją bezpośredniością i dość specyficznym poczuciem humoru. Godzina wędrówki po parku nie zmęczyła małych wycieczkowiczów – chętnie i odważnie wdrapywały się do paszczy dinozaura, aby zrobić zdjęcie wśród korony zębów jaszczura.

Następnie udaliśmy się na olbrzymi plac zabaw, gdzie dzieci korzystały z różnych atrakcji „wesołego miasteczka”: dmuchane zamki, zjeżdżalnie, trampoliny, kolejka, a dla odważnych park linowy. Chłopaki najchętniej korzystali ze strzelnicy i gier na automatach. Przeznaczony czas na naszą wyprawę bardzo szybko minął – jeszcze tylko zakup pamiątek: breloczki, łańcuszki, statuetki, dmuchańce – oczywiście wszystko z dinozaurami. Pełni wrażeń i chyba trochę zmęczeni wracaliśmy do domu. Pewnie nikt się nie zastanawiał dlaczego dinozaury wyginęły – może i dobrze, bo po co przedszkolaki mają się nad tym głowić, skoro naukowcy nie potrafią odpowiedzieć do końca na to pytanie i ciągle wysuwają różne hipotezy. Bezspornej przyczyny wymarcia tych wielkich gadów może nigdy nie udać się ustalić.

Agata Falkowska  


   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach