Dzisiaj jest: 28 Maja 2023    |    Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

"Jak dobrze nam zdobywać góry i młodą piersią chłonąć wiatr..." - wycieczka na Dolny Śląsk

wycieczkaW dniach 23-25 maja br. odbyła się wycieczka na trasie Wrocław-Karpacz-Szklarska Poręba-Książ. Uczestniczyli w niej uczniowie ze szkoły podstawowej, gimnazjum, nasi absolwenci oraz nauczyciele.

W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Wrocław, a w nim: Rynek, Plac Solny, Kamiennicę „Jaś i Małgosia”, Stare Jatki oraz Katedrę na Ostrowie Tumskim. Na koniec dnia pełni wrażeń i urzeczeni pięknymi widokami gór zakwaterowaliśmy się w Sosnówce. To miejscowość górska położona za Karpaczem.

Drugiego dnia udaliśmy się do Szklarskiej Poręby. Tu podziwialiśmy piękne wodospady: Kamieńczyka i Szklarki. Spacerowaliśmy trasami górskimi, podziwiając wspaniałe widoki: skały, rzeczki i potoki. Następnie przejechaliśmy do Leśnej Huty, gdzie znajduje się huta szkła ozdobnego. Tu mieliśmy możliwość zobaczyć, jak wyrabia się różne przedmioty ze szkła. Po południu zwiedziliśmy i wysłuchaliśmy historii dotyczącej protestanckiej Świątyni Wang z przełomu XII/XIIIw. Wykonano ją z sosny norweskiej , jest pięknie zdobiona i bardzo oryginalna.

W Karpaczu mogliśmy zobaczyć skocznię narciarską Orlinek, na której rekord ustanowił nasz wspaniały skoczek Adam Małysz. Na koniec chętni uczniowie mogli skorzystać z Letniego Toru Saneczkowego „Kolorowa” lub toru bobslejowego. Dostarczyło to wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Po obiadokolacji już wieczorem właściciel pensjonatu, w którym mieszkaliśmy zaserwował nam pieczone kiełbaski z grilla i dyskotekę.

Trzeci ostatni dzień wycieczki upłynął nam na zwiedzaniu Zamku Książ i kupowaniu pamiątek. Ten piękny kompleks zamkowo-parkowy urzekł nas swym wyglądem i historią. Zamek ten wznosi się na Pogórzu Wałbrzyskim, na wysokości 395m n.p.m. Początki jego sięgają końca XIIIw. Wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany. Miał też kilku właścicieli. Łączy w sobie różne style architektoniczne i zdobnicze. Godne podziwu są otaczające go piękne tarasy ogrodowe.
W okresie II wojny światowej mieściły się w tu instytucje wojskowe. Wiele pomieszczeń zostało przebudowanych, a pod zamkiem wydrążono tunele. Po wojnie przystąpiono do konserwacji zdewastowanego zamku i udostępniono go zwiedzającym.

Trzy dni naszego podróżowania i zwiedzania spędziliśmy w miłej i sympatycznej atmosferze. Zobaczyliśmy wspaniałe krajobrazy, zabytkowe budowle, wysłuchaliśmy ciekawych i barwnych opowieści. Miejsca, w których byliśmy, na długo pozostaną w naszej pamięci.

Kierownik wycieczki:
Anna Twarowska
Opiekunowie
Bożena Pierzchało
Joanna Kuderska

 

Na fotoreportaż (obszerny) zapraszamy do naszej fotogalerii (tu kliknij)

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach