Dzisiaj jest: 25 Maja 2024    |    Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

100 LAT NIEPODLEGŁEJ

 

 

     IMG 9545„Jeszcze Polska nie zginęła,/ Kiedy my żyjemy…”   słowa Mazurka rozbrzmiewały tego dnia od Bałtyku aż po Tatry. 11 listopada to data bliska sercu każdego Polaka. W tym roku jubileusz wyjątkowy – setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasza szkoła włączyła się w gminne obchody tego święta.

 

     Uroczystości rozpoczęliśmy przed pomnikiem Pamięci i Tożsamości Narodowej, gdzie zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, urzędów, instytucji oraz mieszkańcy gminy. Tutaj złożyliśmy kwiaty, a następnie jednocząc się z całym krajem o godz. 12.00 odśpiewaliśmy hymn narodowy. Za wolną Ojczyznę dziękowaliśmy podczas Mszy św. sprawowanej przez ks. proboszcza A. Ulaczyka. Do modlitw dołączył także ks. M. Jakimiuk – proboszcz parafii prawosławnej w Maleszach. Następnie, wszyscy prowadzeni przez poczty sztandarowe, ruszyliśmy w stronę Skweru Niepodległości, gdzie odsłonięto dwie historyczne tablice upamiętniające polską drogę do niepodległości. Wyrazem naszej dumy i radości był wspólny Marsz Niepodległości. Powiewające na wietrze biało-czerwone flagi, chorągiewki i balony niesione przez nas stały się niezwykle wymownym świadectwem patriotyzmu. Ten imponujący pochód podążał w stronę naszej szkoły. Tutaj przed pomnikiem Jana Pawła II złożyliśmy kwiaty i pokłoniliśmy się naszemu Patronowi, któremu tak bardzo na sercu leżała wolność Polski.

     Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych był Koncert Pieśni Patriotycznych zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Wyszkach. Była to niepowtarzalna okazja, aby wspólnie zaśpiewać piosenki, które niejednokrotnie zagrzewały do walki, dodawały otuchy i pomagały przetrwać ciężkie, wojenne chwile. Koncert rozpoczął efektownie wykonany przez naszych piątoklasistów taniec z flagami, który wywołał wielkie owacje wśród zgromadzonej widowni. Następnie na scenie pojawiali się kolejni wykonawcy. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zaprezentowali program, na który złożyły się wspomnienia wojenne oraz piosenki patriotyczne i wolnościowe. Swoje występy zaprezentowali też uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Franciszka Jakuba Falkowskiego w Topczewie, harcerze 6. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej, zespół seniorów „Młodzi Duchem” ze Strabli oraz Klub Seniora „Razem” z Wyszek. Gromkim echem niosły się słowa: „Rozkwitały pąki białych róż…, Przybyli ułani pod okienko… czy My Pierwsza Brygada…”. Niejednokrotnie łza kręciła się w oku od wzruszeń, jakie towarzyszyły występom.

W tym wyjątkowym dniu, wszystkich połączyła radość i duma z tego, że żyjemy w wolnym kraju.

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy, włączając się w akcję „Rekord dla Niepodległej”, w ramach której 9 listopada o godz. 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. Ponadto rozesłaliśmy do bliskich i znajomych 200 kartek okolicznościowych, odpowiadając na akcję zorganizowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

     Uroczystość przygotował zespół w składzie: p. dyrektor Jacek Falkowski, p. wicedyrektor Marta Warpechowska, p. Renata Żukowska, p. Joanna Szczesiul, Anna Wyszkowska-Kondraciuk.

GALERIA FOTO

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach