Dzisiaj jest: 11 Grudnia 2023    |    Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Przedszkolaki na wycieczce w Białowieży

fotoreportażZdjęcia w fotogalerii... link

Dnia 5 czerwca 2018r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B oraz uczniowie klasy I wraz z wychowawczyniami wyruszyły do Białowieży na „bliskie spotkanie z przyrodą Parku Narodowego”.  
Najpierw obejrzeliśmy panoramę parku z tarasu widokowego, a że pogoda dopisała, podziwialiśmy piękne widoki puszczańskich lasów, a nawet odległych miejscowości.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego. Panie przewodniczki doskonale dostosowały sposób przedstawiania ciekawostek o roślinach i zwierzętach do poziomu percepcji naszych podopiecznych. Dzieci były bardzo zainteresowane wszystkimi eksponatami, a w szczególności owadami w powiększonej skali. Obejrzeliśmy też krótką prezentację przedstawiającą puszczę i jej mieszkańców w różnych porach roku.
Po posiłku udaliśmy się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Tam obserwowaliśmy - w warunkach zbliżonych do naturalnych -  żubry, koniki polskie typu tarpan, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), wilki i rysie.  
Ciekawostka o żubrach: „Zachowanie żubrów w dużej mierze zależy od postępowania ludzi: im mniej kontaktów z człowiekiem tym zwierzęta są bardziej płochliwe, gdy spotkania są częste zatracają lęk przed człowiekiem i mogą być nawet agresywne. Żubry hodowane w rezerwacie są znaczniej bardziej agresywne w stosunku do ludzi od tych żyjących na swobodzie. Z reguły dorosłe byki są mniej płochliwe, a te największe i najsilniejsze czują się prawdziwymi władcami Puszczy i ludzi traktują z ostentacyjną obojętnością. Nikomu nie udało się jeszcze oswoić dorosłego żubra, zbytnie spoufalanie się z tym potężnym przeżuwaczem spotyka się z gwałtowną i nieprzychylną reakcją.”
Na koniec wszyscy zakupiliśmy pamiątki – nie tylko żubry – i pełni wrażeń, może niektórzy trochę zmęczeni, wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.


Agata Falkowska

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach