Dzisiaj jest: 18 Czerwca 2024    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Zaproszenie na wystawę historyczną „Represje stanu wojennego w woj. białostockim 1981-83/1989”

wystawaKwiecień to miesiąc, w którym w sposób szczególny, pamiętamy o polskich bohaterach narodowych, walczących lub poległych w obronie Ojczyzny. Bóg-Honor-Ojczyzna – to dewiza Wojska Polskiego, wypisywana na sztandarach polskich sił zbrojnych. To bardzo ważne wezwanie, któremu powinien być wierny każdy Polak, w różnych sytuacjach życiowych. Naszym świętym obowiązkiem jest zachowywanie pamięci o ofiarach poniesionych w walce w obronie polskiej wolności, niepodległości i suwerenności. Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie.

Warunkiem tożsamości narodowej jest pamięć, a niezbędnym warunkiem pamięci jest poznawanie i głoszenie prawdy historycznej. Temu celowi służy prezentowania w naszej szkole ekspozycja wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej/ Oddział w Białymstoku. Dotyczy ona wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i w woj. białostockim oraz represji z nim związanych. Można tutaj odszukać dużo ważnych i ciekawych faktów z działalności Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” /Region Białystok. Aktywnych działaczy, opozycjonistów wobec władzy ludowej oraz ofiar reżimu komunistycznego. Ludzie ci pragnęli żyć w wolnej Polsce, w której będą przestrzegane prawa i wolności człowieka. Niestety nie wszystkim się to udało, wielu z nich musiało zapłacić cenę najwyższą – ofiarę własnego życia. Wśród takich osób znalazł się Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984).

Uczniowie naszej szkoły mają możliwość bliżej zapoznać się z faktami historycznymi dotyczącymi represji, inwigilacji i internowania Polaków z terenu Białegostoku i okolic. Często walczyli oni o przetrwanie i godną egzystencję. Byli niesłusznie oskarżani, poniżani i ośmieszani tylko dlatego, że nie akceptowali pewnych negatywnych zachowań władzy Polski Ludowej. Należy się im pamięć, szacunek i hołd.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do bliższego zapoznania się z tą ekspozycją.

Bożena Pierzchało

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach