Szkolna wycieczka "Pieniny-Energylandia-Bochnia
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 12, czerwiec 2017 20:13
- Opublikowano: poniedziałek, 12, czerwiec 2017 20:13
- wyszki_fj
- Odsłony: 2013
Wiosna w szkołach, to czas wycieczek, różnego rodzaju wyjazdów naukowych i rekreacyjnych. Wszyscy bardzo chcą choć na chwilę oderwać sie od szkolnych obowiązków i zrobić sobie trochę przerwy po ciężkiej zimowej pracy (o feriach świątecznych wszyscy już dawno zapmnieli). To m.in. dlatego 6 czerwca 2017 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami:
panią Bożeną Pierzchało, Joanną Warpechowską, panem dyrektorem Janem Falkowskim i panem Jackiem Falkowskim wyruszyli na pełną niezapomnianych wrażeń i niezwykle energetyzującą trzydniową wycieczkę w górskie krajobrazy.
Po niespełna 12-godzinnej podróży dotarliśmy do Jaworek, miejscowości położonej w polskich górach – Pieninach. Tam udaliśmy się na górski spacer szlakiem Pienińskiego Parku Narodowego. Podziwialiśmy niezwykle urokliwy wąwóz Homole, przez który przepływa rzeka Kamionka. W wielu miejscach tworzy ona głazowiska skalne i małe wodospady, które pięknie prezentują się na tle górskich szlaków. Po trudach wspinaczki dotarliśmy na polanę, z której podziwialiśmy górskie widoki. Dla takiej panoramy warto było trochę się zmęczyć. Mieliśmy również okazję spróbować oscypka, tradycyjnego, regionalnego sera wyrabianego przez górali. Po zejściu ze szlaku mieliśmy czas na zakup pamiątek oraz zjedzenie przepysznych lodów. Zadowoleni wróciliśmy do autokaru, aby udać się do Poronina, miejscowości w Tatrach, nieopodal Zakopanego, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg i kolację. Poszliśmy spać dosyć wcześnie, gdyż wiedzieliśmy, że kolejny dzień przyniesie nam ogrom wrażeń.
Następnego dnia udaliśmy się do miejscowości Zator. Zator to niewielkie miasteczko, w którym czekały nas wielkie emocje. Znajduje się tam Park Rozrywki - Energylandia, gdzie każdy znalazł coś dla siebie, ten bardziej i mniej odważny. Wchodząc do kompleksu byliśmy zdumieni ogromem przeróżnych karuzeli, rollercoasterów, atrakcji wodnych i wielu innych przyjemności. Najodważniejsi korzystali z atrakcji strefy ekstremalnej, która stworzona została z myślą o lubiących zastrzyk adrenaliny. Nasi uczniowie, a także pan Dyrektor i pan Jacek korzystali z najbardziej ekstremalnych urządzeń w całym parku – m.in. Mayan Roller Coster-konstrukcji wysokiej na 33 metry, której wagoniki osiągają prędkość 80 km/h. Działające tu urządzenia generują maksymalną prędkość wagoników w rekordowym czasie. Niektóre rollercostery mogą osiągać prędkość 100km/h już w 2 sekundy. Dzień był bardzo emocjonujący, wszyscy byliśmy podekscytowani, zadowoleni i naładowani pozytywną energią, nie dziwne więc, że nie mogliśmy długo zasnąć.
Trzeci dzień to niestety dzień powrotu. Musieliśmy rozstać się z malowniczym krajobrazem. W drodze powrotnej zajechaliśmy do kopalni soli w Bochni, gdzie uczestniczyliśmy w podziemnej lekcji historii opowiedzianej w niebanalny sposób. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu szybem górniczym i przejazdu podziemną kolejką. Następnie zostaliśmy przeniesieni w czasie i znaleźliśmy się w wieku XIII. Mogliśmy podziwiać piękną podziemną kaplicę, solne rzeźby oraz stare urządzenia górnicze. Historię kopalni przybliżyły nam przemiłe panie przewodniczki a także ekspozycje multimedialne. Po przejściu trasy turystycznej zeszliśmy 307 schodami w dół do Komory Ważyn, gdzie znajduje się m.in. boisko sportowe, plac zabaw oraz restauracja. Należy zaznaczyć, że szczególny mikroklimat panujący w kopalni wpływa na poprawę odporności i łagodzi objawy wielu schorzeń układu oddechowego i alergii.
Kto chociaż raz był w górach, zakochał się w nich. Wielbiciele gór znajdują różne słowa, którymi wyrażają krasę górskich łańcuchów. Góry mogą być piękne, malownicze, radosne, majestatyczne ale także nieprzeniknione, groźne i mroczne, a przez to tak bardzo tajemnicze. A my kochamy tajemnice, chcemy je poznać, dlatego też jesteśmy przekonani, że to nie była nasza ostatnia wycieczka w ten rejon Polski. W tym miejscu pragniemy podziękować panom kierowcom, panu Adamowi – pilotowi wycieczki i wszystkim uczestnikom wycieczki za stworzenie wspaniałej atmosfery przepełnionej przyjaźnią.
Opracowała
Joanna Warpechowska