Dzisiaj jest: 26 Listopada 2024    |    Imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

75 Rocznica Utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

75 rocznica ppp,,Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny,

bezinteresowności i heroizmu,

jakich mamy wiele w naszej historii,

będą wyzwaniem do

zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom”

(św. Jan Paweł II)

Dnia 26 września  2014r.  odbyły się w Zespole Szkół  im. Jana Pawła II w Wyszkach uroczyste obchody 75. Rocznicy  Utworzenia  Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św.  w  kościele  parafialnym p.w. św. Andrzeja Apostoła, której przewodniczył Jego Ekscelencja  biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz.  Podczas homilii nawiązał do oddania  i wielkiego poświęcenia  polskich  bohaterów narodowych sprawie Ojczyzny.  Wyraził słowa najwyższego uznania  i szacunku dla twórców Polskiego Państwa Podziemnego, które w opinii wielu specjalistów uchodzi za fenomen na skalę światową.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy Pomniku Pamięci i Tożsamości Narodowej, przy którym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły  znicze. Wójt Gminy Wyszki, Pan Ryszard Perkowski wygłosił przemówienie okolicznościowe nawiązujące do historii powstania struktur podziemia. Jego moralnej i niepodległościowej tradycji, która pozwoliła Polakom przetrwać ten trudny czas dyktatury komunistycznej.

Kolejnym punktem lokalnych obchodów był montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Wyszkach, który odbył się już w naszej szkole. Młodzież zaprezentowała wiersze i piosenki z lat wojny i okupacji. Przedstawiona została także prezentacja multimedialna poświęcona Polskiemu Państwu Podziemnemu i Żołnierzom Wyklętym.  Następnie zaproszeni goście zwiedzili Izbę Pamięci Narodowej poświęconą głównie bohaterom bitwy pod Olszewem z 13 - 14 września 1939r. Na zakończenie ks. bp Antoni Dydycz podziękował za zaproszenie i podzielił się osobistymi refleksjami z Jego lat dziecinnych, a związanych z przeżyciami wojennymi.

 Warto podkreślić, iż uroczystość zgromadziła władze Gminy Wyszki, delegację ze szkoły  z  Topczewa,  kombatantów,  poczty sztandarowe i lokalną społeczność. Dodatkowym  akcentem  była dekoracja, na której widniała kotwica Polski Walczącej. Krzyże brzozowe i wystawka eksponatów ze szkolnego muzeum przypominały o mogiłach polskich żołnierzy  rozsianych po całym świecie, ich poświęceniu i lojalności.

Bożena Pierzchało,

Anna Twarowska

i Jacek Falkowski

Fotoreportaz w naszej galerii - tu link

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach