Dzisiaj jest: 28 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Ludwik, Paweł

Piosenka jest dobra na wszystko… IV Międzygimnazjalny Konkurs Piosenki „Na europejską nutę” w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach

kpe„Po to wiążą słowo z dźwiękiem kompozytor i ten drugi,

Żebyś nie był bez piosenki, żebyś nigdy jej nie zgubił,

Żebyś w sytuacji trudnej mógł – lub mogła – szepnąć z wdziękiem:

Życie czasem nie jest cudne, ale przecież mam piosenkę”.

(autor nieznany; z Kabaretu Starszych Panów)

Dnia 11 czerwca 2014 roku po raz czwarty w naszej szkole odbył się konkurs piosenki dla gimnazjalistów, w tym roku nie tylko rosyjskiej, ale również z innych krajów Europy. W murach szkoły rozbrzmiały utwory w języku: angielskim, rosyjskim, włoskim, niemieckim, białoruskim i ukraińskim.

W naszej małej, gimnazjalnej „Eurowizji” wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Boćkach, Zespołu Szkół z DNJB im. Ziemi Orlańskiej w Orli. Licznie w konkursie zaprezentowali się i nasi gimnazjaliści. Uczestnicy konkursy wystąpili w trzech kategoriach: zespół, duet i solo. Łącznie zostało zaprezentowanych 28 utworów.

Występom artystów z uwagą przysłuchiwała się komisja w składzie: p. dyrektor Marty Warpechowskiej (przewodnicząca jury), p. Elżbiety Godzińskiej, p. Renaty Żukowskiej oraz p. Katarzyny Kristosiuk.

Po wysłuchaniu wszystkich utworów jury udało się na obrady, a wszyscy uczestnicy konkursu mogli skorzystać z napojów chłodzących i słodkiego, pysznego poczęstunku, przygotowanego przez uczniów klasy IIIB i ich rodziców.

Po krótkiej przerwie komisja ogłosiła swój werdykt. Dyplomy i nagrody rzeczowe wręczyli: dyrektor ZS – p. Jan Falkowski i p. Marta Warpechowska – w-ce dyrektor.

W kategorii „solo” przyznano następujące miejsca:

Grad PrixKarolina Jurczuk (ZS Boćki)

I miejsce – Katarzyna Kuptel (ZS Orla)

II miejsce – Angelika Guzowska (ZS Wyszki)

III miejsce – Anna Krasowska (ZS Wyszki)

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

Maciej Mieszczyński (ZS Wyszki)

Kinga Piotrowska (ZS Boćki)

Agnieszka Chomicka (ZS Wyszki)

Martyna Bogusz (ZS Wyszki)

W kategorii „duet” nagrodzeni zostali:

I miejsce – Karolina Idźkowska, Katarzyna Awruk (ZS Wyszki)

II miejsce – Marta Lemiesz, Katarzyna Kuptel (ZS Orla)

III miejsce – Patrycja Malinowska, Paulina Nazarko (ZS Wyszki)

Wyróżnienia otrzymały duety w składzie:

Angelika Guzowska, Joanna Krasowska (ZS Wyszki)

Agnieszka Chomicka, Katarzyna Awruk (ZS Wyszki)

Paulina Topczewska, Agata Roszkowska (ZS Boćki)

W kategorii „zespół” komisja konkursowa przyznała:

I miejsce – Karolina Falkowska, Ewa Falkowska, Maciej Mieszczyński, Paweł Niewiński (ZS Wyszki)

II miejsce – Anna Krasowska, Angelika Guzowska, Joanna Krasowska, Karolina Idźkowska (ZS Wyszki)

III miejsce – Marlena Krupa, Estera Drobnikowska, Natalia Mirończuk, Patrycja Mirończuk (ZS Orla)

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano uczennicom w składzie:

Julita Diedula, Katarzyna Kuptel, Marlena Krupa (ZS Orla)

Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez: dyrektora Zespołu Szkół w Wyszkach – p. Jana Falkowskiego oraz Państwa Lubę i Bazylego Oniskiewicz – właścicieli sklepu „Elektronik” w Bielsku Podlaskim.

Gościem specjalnym podczas konkursu był p. Dawid Gajko z białoruskiego radia „Racja”, który z uwagą śledził zmagania gimnazjalistów. Krótka relacja z przebiegu konkursu piosenki została umieszczona na stronie internetowej www.racyja.com, na którą serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.

Wywiadu udzielił dyrektor szkoły- Pan Jan Falkowski, który podkreślił, że mieszkamy i żyjemy na styku kultur różnych narodowości, co jednak nas raczej łączy niż dzieli, zaś przedsięwzięcia tego typu pozwalają na lepsze, wzajemne poznawanie się i wspólne tworzenie ,,czegoś fajnego”.

Składam gorące, płynące z serca, podziękowania wszystkim uczestnikom ,,szkolnego festiwalu” i nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do konkursu : p. Alinie Kolejkowicz, Oldze Sazonavaj i Zycie Hryń-Michalskiej z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Boćkach; p. Annie Fita z Zespołu Szkół z DNJB im. Ziemi Orlańskiej w Orli; p. Justynie Copiuk-Suszyńskiej, p. Małgorzacie Niewińskiej oraz p. Elżbiecie Godzińskiej z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach.

Szczególne słowa uznania i wdzięczności kieruję w stronę uczniów klasy III B. Dziękuję im za ogromną pomoc w przygotowaniu konkursu, czuwanie nad sprawnym przebiegiem technicznym, konferansjerkę, za prezentacje multimedialne, wykorzystane w celu uatrakcyjnienia przeglądu piosenki europejskiej. Dziękuję również za zapewnienie ,,strawy dla ciała” w postaci domowych wypieków.

Spotkanie, tradycyjnie już, przebiegło w życzliwej i pogodnej atmosferze. Jego uczestnicy zapewniali, że była to uczta dla oka i ucha, i z niecierpliwością czekają na kolejną edycję. Można rzec, że potwierdziło się powiedzenie, iż ,,muzyka łączy pokolenia i łagodzi obyczaje” a nawet więcej, czego dowodzi nasze spotkanie - ,,muzyka jednoczy kultury różnych narodowości i uczy integralnego współistnienia”.

Organizator: Elżbieta Orbik

Bogata dokumentacja foto w galerii - tu kliknij