Dzisiaj jest: 3 Maja 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja

11 Listopada - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

zdjęcia 140      Dnia 12 listopada 2013 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów gimnazjum.Było to widowisko artystyczno-historyczne z elementami prezentacji mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków.

Rozpoczęło się scenką moralizatorską zakończoną pytaniem – „Czy ja kocham Polskę?”. Następnie przedstawiono prezentację, która była syntezą wiedzy na temat historii Polski od czasów chrześcijańskich do dziś. Kolejnych elementem akademii była prezentacja pieśni i poezji legionowej. Twórczość ta jest są kroniką marszy, bojów i codziennych trudów, wyrażającą tęsknoty za końcem bitwy, wojny, wreszcie za wolną Polską. Odśpiewano m.in. takie pieśni jak: Wojenko, Wojenko…”, „Kadrówka”, „O mój rozmarynie…”, „Rozkwitały pąki białych róż”, czy znaną wszędzie „My pierwsza brygada”.
         W części końcowej głos zabrał p. dyrektor Jan Falkowski. Zwrócił uwagę uczniów na rolę, jaką pełni samoświadomość w narodzie.
         Serdecznie dziękujemy za uwagę.

Sławomir Warpechowski

Jacek Falkowski