Dzisiaj jest: 23 Maja 2019    |    Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

Szkolne Rekolekcje Wielkopostne - czas zadumy i refleksji

Rekolekcje to takie lekcje, gdzie duży i mały chce być doskonały – owszem to trafne hasło! Rekolekcje jednak to także doskonały sposób pogłębienia swojej wiary i więzi z Panem Bogiem. W tych wyjątkowych lekcjach w poniedziałek i wtorek (4 – 5 marca 2013r.) uczestniczyły dzieci i młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach.

Każdego dnia uczniowie przeżywali swoje „ćwiczenia wielkopostne” zarówno w szkole, gdzie słuchali Słowa Bożego głoszonego przez ks. Marcina Szymanika (wikariusza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Topczewie), jaki w kościele śpiewając, modląc się i słuchając nauk prowadzonych przez ks. Krzysztofa Malinowskiego ( studenta KUL ), który jednocześnie prowadził nasze rekolekcje parafialne.

W czasie rekolekcji, główny prowadzący, czyli ks. Marcin, mówił o potrzebie owocnego przeżycia Wielkiego Postu i całych rekolekcji. Przypomniał znaczenie siedmiu sakramentów świętych, gdzie w sposób szczególny zwrócił uwagę na sakrament pokuty. Skierowane do nas nauki ks. rekolekcjonisty przeplatane były pokazami multimedialnymi, pantomimami, jak również śpiewem piosenek religijnych, które skutecznie ożywiały zgromadzonych w naszej szkole uczestników rekolekcji. Opierając się na słowach Jezusa Chrystusa: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mk 8, 34). ks. Marcin w sposób jasny i wyraźny ukazywał nam znaczenie i sens naszego „ krzyża” w życiu codziennym. Przeszliśmy również szkolną drogę krzyżową, podczas której rozważaliśmy mękę i śmierć naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Swój znaczący udział w przebiegu rekolekcji miała także grupa dziewcząt i chłopców, pochodząca z parafii ks. rekolekcjonisty, która przygotowała śpiewy i pantomimy. Młodzież ta zachęcała do czynnego udziału w śpiewie, nie tylko w czasie dni rekolekcji w szkole, ale również podczas sprawowania Najświętszej Eucharystii w Kościele.

Uczniowie naszej szkoły pokazali się z jak najlepszej strony, czym mile zaskoczyli naszego rekolekcjonistę, który docenił taką postawę i w obecności wszystkich zgromadzonych, wiele razy chwalił uczestników rekolekcji za piękne odpowiedzi oraz  czynny udział w śpiewie.

Były to szczególne dni roku szkolnego. Choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki. Dostarczyły na pewno wiele ważnych i ciekawych myśli, do których z pewnością nieraz warto będzie wrócić.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przygotować, zorganizować i przeprowadzić nasze rekolekcje wielkopostne.

Bóg zapłać!

 

ks. Grzegorz

Zdjęcia w fotogalerii - link

A poniżej krótki film

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach