Dzisiaj jest: 26 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

Uroczystość Drugiej rocznicy pogrzebu Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.

uczestnicy19 kwietnia br. delegacja Urzędu Gminy Wyszki, Zespołu Szkół w Wyszkach i Szkoły Podstawowej w Strabli w składzie: Pan Wójt Ryszard Perkowski, Pan Dyrektor Jan Falkowski, Pani Dyrektor Marzanna Marczuk, nauczycielka Bożena Pierzchało oraz uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego, wzięła udział w Uroczystości Uczczenia w drugą rocznicę śmierci i pogrzebu Jego Ekscelencji Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta II RP w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk. Eucharystię Koncelebrował Metropolita Warszawski Kazimierz Nycz i zaproszeni biskupi min.: biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Na uroczystość przybyło wielu zacnych i dostojnych gości m.in.: wdowa po Prezydencie Karolina z Mariampolskich Kaczorowska wraz z córkami  Jadwigą i Alicją, Minister Jacek Michałowski z Kancelarii Prezydenta RP, licznie przybyłe poczty sztandarowe, Bractwo Kurkowe oraz harcerze. Prymas Polski podczas homilii nawiązał do katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010r. Podkreślił wkład i zaangażowanie wielu osób, a szczególnie ostatniego Prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Mówił, że był on symbolem Ojczyzny dla Polaków żyjących poza granicami Polski, przechowując insygnia prezydenckie II RP w czasach PRL-u. Po historycznych przemianach w 1989r. i wyborze nowego prezydenta, przekazał on insygnia Lechowi Wałęsie na znak ciągłości władzy.
Po Mszy Św. przy mogile śp. Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków zostały złożone kwiaty przez poszczególne delegacje, w tym naszą, na czele z Panem Wójtem Ryszardem Perkowskim. Odbyła się też liturgia żałobna i spotkanie gości honorowych z młodzieżą gimnazjalną i licealną.
Ważnym punktem uroczystości niezmiernie dla nas ważnym było miłe i serdeczne spotkanie z Panią Karoliną Kaczorowską. Pan Wójt Ryszard Perkowski przekazał album ze zdjęciami z uroczystości szkolnej, na której była obecna Pani Prezydentowa.
Pani Dyrektor  ze szkoły w Strabli zwróciła się z pisemną prośbą o nadanie szkole imienia Ryszarda Kaczorowskiego.

Wstępną datę ustalono na połowę września 2012r.

Bożena Pierzchało.

Więcej zdjęć w fotogalerii (tu kliknij)