Dzisiaj jest: 29 Marca 2024    |    Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Wycieczka - Ciechocinek - Toruń

Na zakończenie zajęć w ramach projektu edukacyjnego „Perspektywiczne Gimnazjum w Wyszkach”, który realizowany był w roku szkolnym 2010/2011 uczniowie wyjechali na 2-dniową wycieczkę do Torunia i Ciechocinka. Projekt realizowany był przez Urząd Gminy w Wyszkach na podstawie umowy o dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku.

W wyjeździe uczestniczyło 38 uczniów z gimnazjum, opiekę sprawowało 3 nauczycieli – wicedyrektor p. Filomena Rabczuk, p. Krystyna Łuczaj i p. Urszula Pasińska.

O godz. 7.00 autokarem z Wyszek udaliśmy się w kierunku Ciechocinka. W godzinach od 12.00 do 15.00 przebywaliśmy w największym na Ziemi Kujawskiej ośrodku uzdrowiskowo – sanatoryjnym jakim jest Ciechocinek. Zwiedziliśmy tam: Park Zdrojowy, Fontannę „ Grzybek”, Figurkę Jasia i Małgosi, zegar kwiatowy, muszlę koncertową. Po kilkugodzinnej podróży odpoczywaliśmy spacerując i oddychając wilgotnym powietrzem z zawartością soli przy tężniach solankowych zwanych tez inhalatorium na świeżym powietrzu. Mieliśmy także możliwość zakupu leczniczych wód mineralnych. Pełni wrażeń, wypoczęci opuszczaliśmy Ciechocinek, by dotrzeć do następnego punktu naszej podróży jakim był Toruń. Jak przystało na miasto Kopernika, zwiedzanie rozpoczęliśmy od seansu w Planetarium. Uczniowie mieli tam możliwość zgłębienia wiedzy z różnych dziedzin nauki.

Po pobycie „w Kosmosie” wróciliśmy „na Ziemię” by zjeść obiadokolację, a następnie udać się na nocleg do XIX-wiecznej Twierdzy „Fort IV”. Warunki „Fortu” zaskoczyły uczestników wycieczki i opiekunów, ponieważ odbiegały od wygód , do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dziewczęta spały w pokojach wieloosobowych na piętrowych pryczach wojskowych, a chłopcy w pokojach piwnicznych bez okien (opiekunowie też). Jednak miła atmosfera, dyskoteka, mnóstwo wrażeń, dobre jedzenie, pozwoliły na potraktowanie tego pobytu jako przygody. Drugi dzień upłyną nam pod hasłem „Kopernik i pierniki”. W Toruniu zwiedziliśmy : zamek krzyżacki, Stare Miasto, ze średniowiecznymi murami obronnymi, Krzywą Wieżę, Pomnik Mikołaja Kopernika, Fontannę Flisaka, Muzeum Okręgowe, Dom Kopernika, Katedrę św. Jana oraz oglądaliśmy spektakl „Światło i dźwięk”. Pełni wrażeń i pierników w plecaku późnym wieczorem wróciliśmy szczęśliwie do Wyszek.

Pilot wycieczki, przewodnicy i kierowca autokaru byli pod wrażeniem kultury i zdyscyplinowania naszych uczniów. Zdaniem opiekunów grupa ta może być wzorem dla innych wycieczek. Na koniec wszyscy stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana.

Opiekunowie:

Filomena Rabczuk