Spotkanie z pszczelarzem w grupie 5-latków.
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 24, październik 2018 18:27
- Opublikowano: środa, 24, październik 2018 18:27
- Sławomir Warpechowski
- Odsłony: 1252
Dnia 17 października 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 5-latków gościły mistrza pszczelarstwa – Pana Stanisława Derehajło. W niezwykle interesujący sposób przedstawił on dzieciom tematykę związaną z pszczołami, ich gatunkami, hodowlą i środowiskiem niezbędnym do ich codziennej egzystencji. W bardzo serdecznej atmosferze opowiadał dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie.
Pan Stanisław pokazał dzieciom ul, który przywiózł na zajęcia. Dzieci miały możliwość zajrzeć do środka ula i zobaczyć, co się w nim znajduje. Dotykały i wąchały ramki z plastrami miodu. Nasze przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć i przymierzyć ubranie pszczelarza oraz zobaczyć przyrząd pszczelarski podkurzacz.
Bardzo pomocne okazały się albumy ze zdjęciami, dzięki którym dzieci mogły same na własne oczy zobaczyć jak wygląda królowa matka, robotnice i trutnie i jaką rolę każde z nich sprawuje w ulu. Dzieci dowiedziały się jak wiele jest różnych rodzajów miodu i jak dużej pracy i umiejętności potrzeba, aby zajmować się tym unikatowym dziś zajęciem.
„Chrońcie przyrodę, nie wycinajcie bezmyślnie drzew, zwłaszcza starszych, przydomowych oraz śródpolnych. Nie wypalajcie traw, nie wyrzucajcie śmieci do lasów i potoków. Stosując środki chemiczne w rolnictwie i ogrodnictwie przestrzegajcie zawartych na etykietach wskazówek. Nie zabijajcie pracujących na kwiatach pszczół i innych owadów zapylających!
Ratujmy pszczoły – sadźmy rośliny miododajne”- apeluje mistrz pszczelarstwa i człowiek z misją edukacji pszczelarskiej.
W taki sposób można uratować wiele pszczół, które odwdzięczą się pięknym, pachnącym ogrodem i przepysznym miodem, który tak bardzo smakuje naszym pociechom.
Spotkanie z Panem Derehajło było niezwykle ciekawe i uświadomiło nam, że pszczoły spełniają w naszym środowisku bardzo ważną rolę, a my powinniśmy o to środowisko dbać. Dziękujemy serdecznie za spotkanie i przepyszny miód, który wszystkim bardzo smakował.
Elżbieta Ułaszonek