Dzisiaj jest: 22 Lipca 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

VI sesja MRG i sprawozdanie z działalności

mrgWybory

26 września 2014r. odbyły się demokratyczne wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Wyszki VI kadencji. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Weronika Żukowska, Maria Szerszeń, Daniel Kiszko, Adrian Piotrowski, Michał Topczewski. Uczniowie ci pod kierunkiem opiekunów sprawdzili się doskonale, nabyli nowe doświadczenie, które powinno zaowocować w przyszłości.

 

W składzie nowej rady wyłonionej w wyniku wyborów znaleźli się następujący uczniowie z klasy I: Beata Kardaszewicz, Emilia Filipczuk, Ewa Rzepniewska i Karol Marczuk. Z klas II: Martyna Bogusz, Afrodyta Górska, Kinga Młodzianowska, Natalia Zabrocka, Hubert Falkowski. Z klas III: Agnieszka Chomicka, Natalia Olendzka, Izabela Pasińska, Maria Warpechowska, Krzysztof Bogusz.

Sesja inauguracyjna

8 października 2014r. odbyła się I sesja rady VI kadencji z udziałem widzów (klasa III A gimnazjum) oraz zaproszonych gości. Swą obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Wyszki Ryszard Perkowski, Przewodniczący Rady Gminy Janusz Wyszyński, Sekretarz Urzędu Gminy, zastępca wójta i opiekun rady Tadeusz Wielanowski, Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach Jan Falkowski i Wicedyrektor Marta Warpechowska. Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteczno – Kulturalnego w Wyszkach Henryk Zalewski, opiekunki rady Bożena Pierzchało i Anna Twarowska oraz przedstawiciel lokalnych mediów Krzysztof Jankowski.

Na początku radni złożyli ślubowanie, aby zgodnie z prawem wykonywać swój mandat. Następnie jednogłośnie przyjęli porządek obrad i przystąpili do wyboru Prezydium Rady. W demokratycznych, tajnych i bezpośrednich wyborach na Przewodniczącą MRG została wybrana Agnieszka Chomicka, uczennica klasy IIIA.

Wiceprzewodniczącymi wybrano: Krzysztofa Bogusza i Izabelę Pasińską. Sekretarzem Beatę Kardaszewicz z kl.I, a skarbnikiem Natalię Olendzką. Do prowadzenia kroniki zgłosiły się Emilia Filipczuk i Ewa Rzepniewska. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Maria Warpechowska, Hubert Falkowski i Karol Marczuk. Sesję prowadziła Agnieszka Chomicka, która w tej roli sprawdziła się bardzo dobrze. Pan Wójt pogratulował naszej koleżance i życzył jej wielu sukcesów.

Warto także zaznaczyć, iż podczas sesji dziennikarz ,,Nowin Bielskopodlaskich" przeprowadził wywiad z niektórymi radnymi oraz władzami gminy.

Dnia 15 października 2014r. ukazał się artykuł w prasie pod tytułem ,,Młodzi nie chcą być bezradni".

W listopadzie 2014 odbyły się w Polsce wybory samorządowe. W związku
z powyższym nowym wójtem Gminy Wyszki został Pan Mariusz Korzeniewski. Radni MRG pożegnali odchodzącego wójta Pana Ryszarda Perkowskiego. Podziękowali mu za powołanie, wsparcie i działalność rady. Następnie MRG powitała nowego wójta, przedstawiając cele i zadania, które są realizowane. Przyznajemy, iż współpraca układa się owocnie i pomyślnie.

       16 grudnia 2014 r. delegacja rady odwiedziła władze samorządowe powiatu
i województwa. Złożyliśmy życzenia świąteczno noworoczne m.in. Staroście Bielskiemu i Marszałkowi Województwa. Przygotowaliśmy stroiki świąteczne i kartki z życzeniami. W kwietniu odwiedziliśmy Miejsca Pamięci Narodowej w Olszewie, Wyszkach, Mulawiczach, Topczewie i Strabli. Na grobach naszych bohaterów narodowych złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. 3 maja br. delegacja rady na czele z władzami gminy i szkoły wzięła udział w powiatowych obchodach 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, które odbyły się w Bielsku Podlaskim.

Ważnym dla nas wydarzeniem jest Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Gminie Wyszki, który odbył się 12 czerwca 2015r. Był to już VI konkurs. Rozgrywany był w dwóch częściach – pisemnej i ustnej. Przystąpiło do niego 15 uczniów naszego gimnazjum. Przygotowywali się oni z zakresu wiedzy samorządowej, historii szkoły Wyszkach oraz Wyszek i okolic. Należy przyznać, iż uczestnicy wykazali się wysoką wiedzą z zakresu wyżej wymienionej tematyki.

Miejsca przedstawiają się następująco:                                                                                                                                                                                   I miejsce klasa IIIa w składzie: Agnieszka Chomicka, Maria Warpechowska i Krzysztof Bogusz.(Uczniowie ci, już drugi rok utrzymali I miejsce)

II miejsce klasa IIIb w składzie: Maria Szerszeń, Katarzyna Hryniewicka, Klaudia Moczydłowska.

III miejsce klasa IIb w składzie: Patrycja Malinowska, Daniel Kiszko, Jakub Demianko.

IV miejsce klasa Ia w składzie : Daria Pruszyńska, Beata Kardaszewicz, Aleksandra Warpechowska.

V miejsce klasa IIa w składzie: Natalia Zabrocka, Agnieszka Olszańska, Weronika Żukowska.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, które ufundowali; Wójt, Dyrektor i GOPS (Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej).

Sesje robocze odbywały się w szkole, a oficjalne w Urzędzie Gminy.

25 lutego 2015r. minęło 10 lat istnienia Młodzieżowej Rady, w związku z tym sesja z 12 marca miała uroczysty przebieg. Zaprosiliśmy gości, przygotowaliśmy prezentację multimedialną. Wspominaliśmy absolwentów z rady oraz to co udało się im zrealizować.

24 czerwca 2015r. odbyła się VI sesja w UG Wyszki. Podczas której przedstawione zostało, sprawozdanie z działalności MGR. Pożegnaliśmy radnych z klasy IIIa. W demokratycznych wyborach na nową przewodniczącą wybrano Natalię Zabrocką z klasy IIa. Przedstawiciele władz podziękowali odchodzącym radnym, życząc im dalszych sukcesów, wręczając pamiątkowe dyplomy i książki.

Warto dodać, iż do bieżących działań rady należą jeszcze:

- prowadzenie kroniki

- aktualizacja gazetki ściennej

- redagowanie "Głosu Młodych"

Fotoreportaż z sesji w fotogalerii - link

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach