Dzisiaj jest: 23 Lipca 2024    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

"Czyste powietrze wokół nas" - program profilaktyczny w oddziałach przedszkolnych.

nie pal przy mnieDorośli często  nie zdają sobie sprawy, że paląc narażają swoje dzieci na choroby związane z nałogiem tytoniowym. Walka z nałogiem palenia papierosów jest bardzo trudna, trzeba więc uczynić wszystko co możliwe, aby przez odpowiednią profilaktykę ustrzec przed nim dzieci. Dawanie właściwego przykładu to metoda, która działa na psychikę dziecka. W taki sposób można nauczyć dziecko właściwych postaw. Bardzo ważna jest więc i potrzebna edukacja antynikotynowa od najmłodszych lat.
W marcu  dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w programie przedszkolnej edukacji antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas".

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu poprzez list wręczany każdemu rodzicowi. Następnie dzieci uczestniczyły w pięciu zajęciach warsztatowych: "Wycieczka po okolicy przedszkola", "Co i dlaczego dymi?", "Jak się czuję, kiedy dymi papieros?", "Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?", "Jak unikać dymu papierosowego?"
Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy twórcze, tematyczne, grupowe, konstrukcyjne. Na zajęciach dzieci wykonywały odpowiednie rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego; ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym, uświadamiające, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących, projektowały własne znaczki mówiące o szkodliwości palenia tytoniu.
W wyniku tych zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa.


Elżbieta Ułaszonek
Joanna Warpechowska

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach