Dzisiaj jest: 25 Maja 2024    |    Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Lekcja patriotyzmu i historii na żywo...

szwoleżerowieNajpierw trochę historii...

Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J. Kozietulskiego w Warszawie - to ochotniczy konny oddział kawalerii kultywujący chlubne tradycje  3 Pułku Szwoleżerów z kampanii wrześniowej 1939r..  Został założony w 2004r. z inicjatywy  Piotra Szakacza, który jest jego dowódcą.   Szwadron uczestniczy w najważniejszych uroczystościach  państwowych i religijnych.  Współpracuje też z naszą szkołą oraz bierze udział w rocznicowych obchodach bitwy pod Olszewem. Tworzą go uczniowie, studenci i ludzie pracujący w różnych zawodach. 

Łączy ich zamiłowanie do historii, tradycji i koni. Realizuje  te wartości, które przyświecały wojsku i obywatelom II RP. Propaguje historię, tradycje kawaleryjskie. Młodzi szwoleżerowie, ochotnicy są klasycznym przykładem współczesnych patriotów  i mogą  być wzorem dla wielu ludzi w dzisiejszym  świecie, jakże często zagubionych wartości.

i trochę patriotyzmu...

11 maja 2013r. delegacja z naszej szkoły wzięła udział w uroczystych obchodach Święta Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.  Rozpoczęły się one Mszą Św. w kościele Ojców Bernardynów,  następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych.  Apel Poległych miał miejsce na dziedzińcu kościoła pod tablicą poświęconą  szwoleżerom.  Przyjęto też nowych szwoleżerów do szwadronu, odznaczono zasłużonych  oraz  wręczono podziękowania i złożono kwiaty.

Miłą niespodzianką  dla nas było podziękowanie skierowane do Młodzieżowej Rady Gminy, która to wsparła szwadron finansowo w czerwcu 2012r.

Następnie zaproszeni goście udali się na piknik kawaleryjski, który odbył się na terenie Ogniska TKKF Hubert.  Tutaj mogliśmy podziwiać wspaniałe pokazy konne, ekspozycje historyczne oraz wystawę reprodukcji ,,Koń i kawalerzysta w dziejach’’

Bożena Pierzchało

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach