Dzisiaj jest: 16 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Julia, Erwina, Benedykt

IV Gminny Dzień Papieski w Wyszkach

dzień papieskiW całej Polsce błogosławiony Jan Paweł II otoczony jest szczególną czcią. Jego nauka i autorytet są fundamentem dla wielu działań różnych osób i instytucji. Jego imię nosi wiele szkól. W naszej gminie od 20 lat również funkcjonuje szkoła imienia Jana Pawła II. Najpierw (od 1991 r.) Szkoła Podstawowa w Wyszkach, a od 2003 r. Zespół Szkół w Wyszkach. Jan Paweł II stał się w tym czasie kimś bliskim nie tylko zespołowi szkół, ale także społeczności całej gminy. Stąd zaczęły się pojawiać inicjatywy związane z osobą Jana Pawła II. Jedną z nich było zorganizowanie Gminnego Dnia Papieskiego (2008 r.).

W słoneczny poranek 20 maja br. pod pomnikiem błogosławionego Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Wyszkach zainaugurowano IV Gminny Dzień Papieski. To tutaj zebrani uczestnicy i goście odmówili pod przewodnictwem proboszcza wyszkowskiego ks. dra Andrzeja Ulaczyka wspólną modlitwę, a następnie delegacje złożyły błogosławionemu papieżowi hołd i kwiaty, po czym wszyscy udali się za szkolnymi pocztami sztandarowymi do kościoła parafialnego pw. Św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach na dziękczynną Mszę św. Na mszy obecni byli gospodarze naszej gminy z wójtem p. Ryszardem Perkowskim na czele oraz p. Sławomirem Jerzym Snarskim – starostą bielskim. Byli także przedstawiciele firm i instytucji z naszego regionu, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych wraz z nauczycielami i pracownikami, uczniowie i mieszkańcy z terenu gminy i okolic.

Po Mszy św. dalsza część uroczystości przebiegała na placu przy urzędzie gminy. Tu wszystkich uczestników w imieniu organizatorów powitał wójt p. Ryszard Perkowski. Kilka ciepłych słów pod adresem organizatorów i uczestników wypowiedział także starosta bielski p. Sławomir Jerzy Snarski, który podobnie jak nasz wójt, życzył owocnego przeżywania tego spotkania z Janem Pawłem II. Dalszą część uroczystości poprowadził p. Henryk Zalewski – dyrektor GOKSiT-u w Wyszkach przedstawiając program uroczystości oraz zapraszając do korzystania z przygotowanych atrakcji. Gospodarze przygotowali małą niespodziankę gościom i sponsorom, gdyż każdy z nich otrzymał podziękowanie i upominek.

W Dniu Papieskim nie mogło zabraknąć szczególnego wspomnienia o bł. Patronie dnia. Zrobili to w krótkiej części artystycznej uczniowie Szkoły Podstawowej w Strabli oraz radni Młodzieżowej Rady Gminy – uczniowie Gimnazjum w Wyszkach.

Swoje przywiązanie do Jana Pawła II mogli także okazać mieszkańcy gminy w formie występów na scenie przywołując pamięć o Nim przez wiersze i piosenki. Poza tym można było jeszcze wysłuchać poezji śpiewanej w interpretacji artystycznej Jarosława Usakiewicza z Brańska.

Na skwerku gminnym miało miejsce także wiele innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów uczestnikom Dnia Papieskiego. Był m.in. podstawiony strażacki wóz „bojowy”. Tu każdy chętny mógł być wyniesiony na kilkadziesiąt metrów w górę podziwiając okoliczne widoki. Był też zamek dmuchany dla dzieci, były stragany, kramy z lodami, zabawkami i wiele innych ciekawostek.

Było dużo śmiechu, zabawy, dużo biegania, skakania, śpiewu i muzyki, były rozmowy, spotkania i oczekiwanie na główną część – biegi uliczne.

Wszyscy uczestnicy biegów z niecierpliwością oczekiwali na moment ich rozpoczęcia, zwłaszcza 5-6 letnie „maluchy” nie mogły się doczekać startu (nawiasem mówiąc chyba większe zdenerwowanie okazywali ich rodzice). Biegi zgromadziły 161 uczestników (dzieci i uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum oraz dorośli). Wyznaczenia trasy tych biegów podjęli się nauczyciele wychowania fizycznego z zespołu szkół, a przeprowadzili je z pomocą innych nauczycieli zespołu szkół oraz nauczycieli szkoły podstawowej w Topczewie i Strabli.

I wtedy się zaczęło – głośny doping, krzyki, potworne zmęczenie (biegaczy i dopingujących), łzy radości i smutku, satysfakcja ze zwycięstwa lub… dobiegnięcia do mety.

Po biegach w czasie podsumowania wszyscy biegacze otrzymali medale, a zwycięzcy puchary (za miejsca I-III w każdej kategorii). Dekoracji dokonali osobiście sponsorzy pod przewodnictwem starosty bielskiego i naszego wójta.

Wyniki biegów przedstawiały się następująco:

Klasyfikacja indywidualna:

Kategoria

Dziewczęta

Chłopcy

Szkoła Podstawowa - Klasa ,,0”

I miejsce – Boguszewska Klaudia SP Topczewo

II miejsce – Karpiesiuk Natalia SP Topczewo

III miejsce – Olejnik Daria SP Topczewo

I miejsce – Falkowski Przemysław SP Topczewo

II miejsce – Grygoruk Karol SP Topczewo

III miejsce – Chomicki Daniel SP Strabla

Szkoła Podstawowa - Klasa I-II

I miejsce – Trzeszczkowska Natalia SP Wyszki

II miejsce – Górska Sylwia SP Topczewo

III miejsce – Pietraszko Andżelika SP Wyszki

I miejsce – Kiszko Kacper SP Topczewo

II miejsce – Łuczaj Łukasz SP Wyszki

III miejsce – Falkowski Sebastian SP Topczewo

Szkoła Podstawowa - Klasa III-IV

I miejsce – Nazar Dominika SP Strabla

II miejsce – Trzeszczkowska Anna SP Topczewo

III miejsce – Ostrowska Magdalena SP Topczewo

I miejsce – Marczuk Karol SP Strabla

II miejsce – Kamiński Krystian SP Wyszki

III miejsce – Bazylewski Damian SP Wyszki

Szkoła Podstawowa - Klasa V-VI

I miejsce – Ostrowska Iwona SP Topczewo

II miejsce – Bazylewska Patrycja SP Wyszki

III miejsce – Moczydłowska Klaudia SP Topczewo

I miejsce – Sacharko Mateusz SP Strabla

II miejsce – Rzepniewski Wojciech SP Wyszki

III miejsce – Kiszko Daniel SP Topczewo

Gimnazjum

I miejsce – Borowska Marta

II miejsce – Młodzianowska Paulina

III miejsce – Krasowska Monika

 

I miejsce – Górski Dawid

II miejsce – Bańkowski Radosław

III miejsce – Hryniewicki Damian

 

„Open”

 

 I miejsce – Hryszko Paweł IV LO Białystok (gościnnie)

II miejsce – Borowski Andrzej

III miejsce – Niewiński Andrzej

 

Dodatkowo sponsorzy ufundowali puchary dla szkół podstawowych w klasyfikacji drużynowej.

I miejsce i puchar Marszałka Województwa Podlaskiego – Szkoła Podstawowa im. Ks. F. J. Falkowskiego w Topczewie

II miejsce i puchar Starosty Bielskiego – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wyszkach

III miejsce i puchar Wójta Gminy Wyszki – Szkoła Podstawowa w Strabli

 

Wszystkim, którzy zechcieli wystartować w IV edycji Biegów Papieskich serdecznie dziękujemy oraz gratulujemy sukcesów.

 

Po dekoracji i podziękowaniach nadszedł koniec spotkania.

Analizując przebieg uroczystości, obserwując uśmiechnięte twarze obecnych, można powiedzieć, że tego dnia Jan Paweł II również uśmiechał się do nas i nam błogosławił. Dowodem tego była choćby cudowna pogoda, radosne słońce i lekki wietrzyk, jak powiew papieskiego błogosławieństwa. I wydaje się, że dzięki temu godnie kontynuujemy papieskie dzieło stawiając Janowi Pawłowi II nie tylko spiżowe pomniki, ale przede wszystkim wychowując kolejne pokolenia Polaków w oparciu o Jego naukę i wartości, które wyznawał.

Nie wolno także zapomnieć o ludziach, dzięki którym ta uroczystość mogła się odbyć (mając na myśli organizatorów i przyjaciół).

Patronat:

Wójt Gminy Wyszki – p. Ryszard Perkowski

Proboszcz parafii wyszkowskiej – ks. dr Andrzej Ulaczyk,

Organizacją IV Gminnego Dnia Papieskiego zajęły się następujące instytucje:

Urząd Gminy Wyszki,

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Wyszkach,

Zespół Szkół. im. Jana Pawła II w Wyszkach,

Szkoła Podstawowa im. Ks. F. J. Falkowskiego w Topczewie,

Szkoła Podstawowa w Strabli.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkach,

Zakład Usług Komunalnych w Wyszkach,

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkach i Pulszach,

Szczególne podziękowania w imieniu organizatorów składamy sponsorom i firmom, które wspomogły nas w różnoraki sposób:

 1. Sklep "Rolnik", Genowefa i Janusz Wyszkowscy – Wyszki
 2. PPHU "Ogród Marcina", Marcin Tarasiuk – Wyszki
 3.  Przedsiębiorstwo Handlowe "DANMAR", Danuta Wyszkowska - Wyszki
 4. NZOZ           Państwa Joanny Paszko-Wojtkowskiej i Bogdana Szorca –  Wyszki
 5. Przedsiębiorstwo Handlowe (Sklep Spożywczy), Waldemar Piotrowski  –  Pulsze
 6. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Wyszki
 7. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” – Wyszki
 8. Spółdzielnia Mleczarska "Bielmlek" - Bielsk Podl.
 9.   „VEOLIA TRANSPORT” - Bielsk Podl.
 10. MPO - B-stok
 11.  „Farma” s.c. Lecznica dla zwierząt – Wyszki
 12.  Gola Juliusz Wiktor – Zakład Usług Leśnych – Białystok
 13.  KATARZYNA SKUCHA - Green Bear Corporation Poland Sp. z o.o.
 14.  Daniel Marczuk BUD – Mar Strabla –
 15.  Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o. o. wydawca miesięcznika TOP AGRAR POLSKA” i „TYGODNIKA ROLNICZEGO”.
 16. Oksimowicz Kamil „DREWCAR” - Strabla
 17. Artur Pac „Gastronomia „GRACJA” - Łubin Kościelny

 

Dziękując wszystkim, którzy razem przeżywali ten piękny dzień, zapraszamy na kolejny za rok.

Zapraszamy do fotogalerii (tu kliknij)

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach