Dzisiaj jest: 26 Maja 2024    |    Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna

,, Pamiętajcie imiona Tych, którzy za waszą wolność oddali swą krew i życie”

79. rocznica bitwy pod Olszewem.

DSCF6417Bitwa o Olszewo miała miejsce w nocy z 13/ 14 września 1939r. pomiędzy Suwalska Brygadą Kawalerii dowodzoną przez gen. Zygmunta Podhorskiego, która chciała wyrwać się z niemieckiego okrążenia, a niemieckim oddziałem zmotoryzowanym wchodzącym w skład korpusu gen. Guderiana. Główny ciężar tej bitwy przyjął 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, który szedł na czele Brygady. Pułk poniósł w tym boju największe straty w ludziach. ( 33 żołnierzy). Bitwa pod Olszewem była dla niego najkrwawszą z całej kampanii wrześniowej. Bohaterstwem i odwagą odznaczył się także 3 Pułk Strzelców Konnych, 2 Pułk Ułanów Grochowskich, 1 Pułk Ułanów Krechowieckich oraz 4 Dywizjon Artylerii Konnej. Pułki te wchodziły w skład SBK.W wyniku tej krwawej bitwy, Niemcy również ponieśli duże straty w ludziach i sprzęcie. Wściekłość swą skierowali przeciw ludności cywilnej Olszewa i okolic. Ważnym źródłem historycznym, potwierdzającym autentyczność wydarzeń, są hitlerowskie zdjęcia, wykonane po bitwie. Na kilkunastu fotografiach Niemiec dokumentował swoich zwycięzców. Polaków również, ale zupełnie w inny sposób. Pokazał płonącą polską wieś, rozbitą polską armatę, a przy niej poległego żołnierza. Rząd rozstrzelanych polskich żołnierzy – jeńców przywiezionych przez Niemców i kilkunastu polskich rolników – cywilów z Pietkowa, Gabrysina i Marynek.

 

,, Pamiętajcie imiona Tych, którzy za waszą wolność oddali swą krew i życie”

To przesłanie szkolnego muzeum – Izby Pamięci Narodowej, która znajduje się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach. Jej założycielami byli p. Alfreda i Jan Trzeszczkowscy, wieloletni nauczyciele i dyrektorzy nieistniejącej już Szkoły Podstawowej w Mierzwinie. W pamiątkach Izby zawiera się głównie historia bitwy o Olszewo. Ekspozycja obejmuje losy ludzi, którzy walcząc w obronie Ojczyzny, tworzyli historię tamtych tragicznych dni. Losy ludzi poległych, rozstrzelanych i zamordowanych w Olszewie. Tych , którzy przeżyli ten krwawy bój i walczyli do końca, aż do ostatniej bitwy wojny obronnej Polski pod Kockiem. Są również życiorysy i historie Polaków walczących na różnych frontach II wojny św., którzy po jej zakończeniu musieli zostać na obczyźnie. Izba Pamięci Narodowej eksponuje listy, wspomnienia, wywiady, portrety, fotografie i militaria. Pierwszym eksponatem Izby był portret poległego w Olszewie por. Jerzego Dziedzica. Przekazali go w 1978r. szkole w Mierzwinie, córka Jerzego, p. Marlena Dziedzic – Staśkiewicz oraz jego brat kapitan lotnictwa p. Jan Dziedzic.

Pielęgnowanie tradycji zapoczątkowane przez Szkołę Podstawową w Mierzwinie od 1960r. trwa nadal. Dnia 8 września 2018r., miała miejsce uroczystość patriotyczno - religijna na Miejscu Pamięci Narodowej w Olszewie połączona z rekonstrukcją bitwy. Rozpoczęto Mszą Św. w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy i ludności cywilnej. Po Mszy Św. były przemówienia organizatorów i zaproszonych gości. Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń. Wójt Gminy Wyszki p. Mariusz Korzeniewski otrzymał odznaczenia: Za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Odznakę Pamiątkową 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich oraz Odznakę Pamiątkową 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku i zapalono znicze. Dalszą częścią uroczystości był piknik historyczny. Można było obejrzeć stoiska grup rekonstrukcyjnych, wojska i policji. Dużą uwagę przybyłych gości, zwracały eksponaty i militaria Izby Pamięci Narodowej z naszej szkoły. Późnym wieczorem odbyła się rekonstrukcja bitwy o Olszewo w wykonaniu m.in. Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich i Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Uroczystość zakończyła się Apelem Poległych przy pomniku.

Bożena Pierzchało i Anna Twarowska

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach