Dzisiaj jest: 23 Czerwca 2024    |    Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin

Wyjazd rekreacyjno – edukacyjny nad Morze Bałtyckie

,, Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte.

Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.

Jakiś porządek praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić.

Obronić - dla siebie i dla innych."

Św. Jan Paweł II

Wyjazd rekreacyjno – edukacyjny nad Morze Bałtyckie

 

 

DSC 5590W dniach 23 – 25 maja uczniowie naszej szkoły z kl. IV - VII i gimnazjaliści udali się na wycieczkę, aby bliżej poznać i zobaczyć polskie morze, a także ciekawe zabytki i urokliwe miejsca na Pomorzu.

Wyjechaliśmy o godzinie 5.30, pełni pozytywnej energii i optymizmu. Około 11.00 byliśmy już w Działdowie, gdzie zwiedziliśmy m.in. Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Multimedialne ekrany dotykowe, dzieje zakonów rycerskich, głownie krzyżackiego od Ziemi Świętej po czasy współczesne, makiety zamków i animacje bitew. Kolejnym ciekawym miejscem na trasie naszej wycieczki był Zamek w Malborku. Wzniesiony na prawym brzegu rzeki Nogat w kilku etapach od 1280 r. do I poł. XV w. przez Zakon Krzyżacki. To arcydzieło architektury obronnej i rezydencyjnej późnego średniowiecza zbudowane w stylu gotyckim, zrobiło na nas duże wrażenie. Obejrzeliśmy dokładnie jego wnętrza, sale i komnaty.

W drugim dniu zwiedziliśmy Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu, jechaliśmy kolejką wąskotorową.We wnętrzach obiektów muzeum znajduje się ponad 15 stałych wystaw i liczne eksponaty nawiązujące do historii militarnej Helu oraz do historii Polskiej Marynarki Wojennej. Byliśmy także w fokarium, gdzie obserwowaliśmy pokaz karmienia i tresury Fok Szarych. Na zakończenie dnia, już w miejscu noclegu w Jastrzębiej Górze, podziwialiśmy polskie i zagraniczne gwiazdy, znane postaci ze świata polityki i biznesu w Muzeum Figur Woskowych. Przez cały czas pobytu podziwialiśmy wspaniałe widoki Morza Bałtyckiego. Nasi uczniowie byli nim zachwyceni, chodzili po plaży, słuchali szumu fal, a także przy brzegach sprawdzali temperaturę wody.

Trzeci dzień wycieczki upłynął nam na oglądaniu zabytków i ciekawych miejsc Gdańska. Obejrzeliśmy Stadion Lechii Fun Arena. Następnie już z przewodnikiem przeszliśmy drogę królewską i deptak nad Mołtawą. Podziwialiśmy Ratusz Głównego Miasta, ulicę Mariacką, gdańskie kamieniczki oraz Bazylikę Mariacką. Byliśmy także na Westerplatte, które   stanowi niezwykle istotny punkt na historycznej mapie wybrzeża. Znajdują się tu liczne miejsca, które należy zobaczyć, aby dowiedzieć się, jak bohatersko broniona była wolność Polski. To właśnie tutaj dnia 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rozpoczął się hitlerowski atak na nasz kraj. Obroną tego skrawka polskiej ziemi dowodził mjr Henryk Sucharski. Byliśmy wszyscy przy pomniku, który upamiętnia polskich bohaterów broniących niepodległości Polski. Uwagę naszą zwrócił cytat Św. Jana Pawła II, który znajduje się przy pomniku, a jest bardzo wymowny.

Wycieczka przebiegała w miłej atmosferze, uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę, byli grzeczni i zdyscyplinowani. Z uwagą słuchali przewodników i zadawali pytania. Pełni niezapomnianych wrażeń i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie ok. godz. 23.00 wróciliśmy do Wyszek.

Kierownik wycieczki Anna Twarowska

Opiekunowie – Bożena Pierzchało, Anna Niewińska, Joanna Kuderska-Jakonczuk

GALERIA FOTO

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach