Dzisiaj jest: 11 Grudnia 2023    |    Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ

KMPNMiesiąc kwiecień nazwany - Miesiącem Pamięci Narodowej - jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.

W życiu człowieka, społeczeństwa, narodu jest czas pracy i świętowania. Istnieją wydarzenia, które w sposób szczególny kształtują pamięć o nich i stają się punktem odniesienia, symbolem i źródłem w nauce i wychowaniu. Budują tożsamość narodu.

Kwiecień przypomina wojenną okupację, wywózki Polaków na Sybir i tragedię polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi. W kwietniu 1943 r. Niemcy odkryli groby katyńskie, a znalezione przy nich ostatnie notatki, listy pochodziły z początku kwietnia 1940 r.

 

W tym okresie wspominamy również wydarzenia z historii najnowszej. Dnia 2 kwietnia 2005 roku zmarł Polak papież Jan Paweł II. 10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy lotniczej w Smoleńsku, gdzie wśród ofiar był Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką.

To nie jest tak, że historia ma swój bieg i odchodzi w niepamięć. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym. Wplata się w historię cieniami poległych i wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walki, spotykanych wśród nas, na co dzień. Historia i dzieje narodu mają być źródłem nauki, aby to, co było złe, naprawić, a to, co było dobre, uszlachetniać. Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło, z czego wyrastamy, co było krwią, bliznami i cierpieniem, co było radością i triumfem. To wszystko musimy włączyć w teraźniejszość i w wielkie dzieło dążenia do przyszłości.

Znaczenie pamięci narodowej, tradycji i kultury w historii naszego narodu świetnie opisał Jan Paweł II w swej książce „Pamięć i tożsamość”:

„ Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która się okazała w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg.”

Agnieszka Twarowska – nauczyciel bibliotekarz

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach