Dzisiaj jest: 2 Października 2023    |    Imieniny obchodzą:

IV Konkurs Wiedzy o Patronie "Jan Paweł II - Siewca Świętości"

IV konkurs PapieskiTak jak sól nadaje smak pożywieniu i jak światło oświeca ciemności, tak świętość nadaje pełny sens życiu, czyniąc je odblaskiem chwały Bożej.
Jan Paweł II


Trzy lata temu organizując w naszej szkole po raz pierwszy Turniej Wiedzy o Patronie Szkoły – św. Janie Pawle II mieliśmy jeden cel. Była nim chęć przybliżenia naszym uczniom nie tylko życia i działalności Patrona szkoły, ale przede wszystkim ukazania wartości, które wyznawał i które wypełniał swoim życiem. Chcieliśmy się skupić na Jego nauczaniu, dokonaniach oraz ludziach, których sam poniekąd promował i dawał za wzór do życia i naśladowania.

To dlatego w tym roku postanowiliśmy przedstawić uczniom życiorysy kilku największych polskich świętych, których wyniósł na ołtarze Jan Paweł II. Tak powstał zarys kolejnego konkursu i jego tytuł: „Jan Paweł II – Siewca świętości”.
Uczniowie zapoznawali się z opracowaniami dotyczącymi życia i działalności następujących świętych: siostry Faustyny Kowalskiej, ojca Maksymiliana Marię Kolbego, Rafała Kalinowskiego, brata Alberta, matki Urszuli Ledóchowskiej i królowej Jadwigi.
Każdy z wymienionych świętych stanowi wspaniały przykład realizacji powołania wynikającego z przynależności do Kościoła i zwykłego humanizmu. Wszyscy oni realizowali w różny sposób służbę na rzecz drugiego człowieka zamieniając słowa w czyny, wypełniali w najlepszy z możliwych sposobów przykazanie miłości – miłości bliźniego, szacunku do otoczenia i miłości ojczyzny. Robili to płacąc czasami cenę najwyższą – poświęcali swoje życie.
Warto podkreślić, że wartości, które oni głosili i ich dokonania, stanowią uniwersalne przesłanie dla każdego człowieka bez względu na jego poglądy czy wyznanie. To miłość i poświęcenie przecież stanowi tak naprawdę o istocie człowieczeństwa. Tego chcemy uczyć naszych wychowanków, te wartości chcemy przekazywać i temu mają służyć konkursy papieskie w naszej szkole.
29 maja 2019 roku na hali sportowej odbył się finał IV Konkursu Wiedzy o Patronie „Jan Paweł II – Siewca Świętości”.
Dzieci z klasy I i oddziałów przedszkolnych  włączyły się w przygotowanie oprawy graficznej konkursu. Wraz z wychowawcami i opiekunami wykonały piękne plakaty wpisujące się idealnie w tematykę „świętości”.  Uczniowie z klas II – VIII i gimnazjum wybrani na drodze klasowych eliminacji odpowiadali na pytania za 1, 2 i 3 pkt w konkursie w formie szkolnego quizu. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i najczęściej wybierali pytania za 3 punkty – te najtrudniejsze.
Owoce konkursowych zmagań przedstawiają się następująco:
W grupie młodszej
I miejsce zdobyli uczniowie klasy V B:
1.    Zuzanna Trzeszczkowska
2.    Marcin Topczewski
3.    Adam Wyszkowski
II miejsce – uczniowie klasy V A:
1.    Julia Warpechowska
2.    Magdalena Niewińska
3.    Piotr Chomicki
III miejsce – uczniowie klasy IV:  
1.    Zuzanna Warpechowska
2.    Oliwia Sianko
3.    Szymon Piotrowski
Kolejne miejsca zdobyły odpowiednio klasy II i III, które w tego rodzaju konkursie wystąpiły po raz pierwszy. Oto ich reprezentacje:
Klasa II  
1.    Julia Chomicka
2.    Wiktor Walicki
3.    Daniel Łuczaj
Klasa III  
1.    Adam Nowicki
2.    Sebastian Gromada
3.    Dawid Tworkowski  

W grupie starszych uczniów

I miejsce zdobyła reprezentacja klasy VIII w osobach:
1.    Kinga Warpechowska
2.    Marta Olszańska
3.    Ewelina Trzeszczkowska
II miejsce wywalczyła klasa III A gimnazjum:
1.    Gabriela Dębicka
2.    Natalia Trzeszczkowska
3.    Szymon Kalinowski
Miejsce III zdobyli uczniowie klasy VII:
1.    Emilia Kowalewska
2.    Izabela Malinowska
3.    Kacper Kamiński  
A oto reprezentacje klasy III B gimnazjum i klasy VI, którym tym razem nie udało się wejść na podium:
Klasa III B  
1.    Karolina Karpiesiuk
2.    Andżelika Pietraszko
3.    Patrycja Zabrocka  
Klasa VI
1.    Aleksandra Konopka
2.    Emilia Olszańska
3.    Mateusz Warpechowski
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: ks. proboszcz Andrzej Ulaczyk,  dyrekcja szkoły p. Jacek Falkowski i p. Marta Warpechowska oraz p. Renata Olszańska – dziękujemy!
Dyrekcji szkoły, Radzie Rodziców, Szkolnej Spółdzielni Uczniowskiej oraz prywatnemu ofiarodawcy składamy serdeczne podziękowania za pomoc finansową.
Dziękujemy też wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji i miłej atmosfery konkursu.

   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach