Dzisiaj jest: 4 Czerwca 2023    |    Imieniny obchodzą: Helga, Karol, Franciszek
   

SPRAWOZDANIE FINANSOWE

   

OGŁOSZENIA

   

Szkoła na mapie

   

GIODO dzieciom  

   

Wszyscy czytamy lektury  

czytamy lekturyPonad 300 darmowych lektur szkolnych z legalnych źródeł z linkami do ściągnięcia oraz z krótką instrukcją, dla osób, które wcześniej nie korzystały z ebooków. Przy każdym e-booku, który można ściągnąć bezpłatnie jest słowo FREE.

   

Pomocne w nauczaniu  

E-podręczniki to całe środowisko uczenia się i nauczania. Dadzą możliwość pracy w zespołach i dopasują się do indywidualnego stylu nauki.
   

„Idź ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa”

IMG 20200911 131425 CopyPrzedszkolaki z najmłodszej grupy 3,4-latków A w roku szkolnym 2020/2021 brały udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Idź ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa”. Głównym założeniem projektu było wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, promowanie czytelnictwa, wychowanie do wartości, kształtowanie właściwych postaw społecznych, poczucia przynależności narodowej oraz wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Projekt był zgodny z zadaniami określonymi w Podstawie Programowej wychowania przedszkolnego, a także wpisywał się w Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021 - Działania wychowawcze. Wychowanie

do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych. Zadaniem dzieci była realizacja zadań przydzielonych przez organizatorów na każdy miesiąc. Wywiązując się z umowy przez cały rok szkolny pracowaliśmy wytrwale.

We wrześniu dzieci poznały autorów książek o Koziołku – Matołku: Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Wyjaśniliśmy pojęcia: pisarz, rysownik oraz poznaliśmy głównego bohatera. W ciągu miesiąca przeczytaliśmy przygody Koziołka i zorganizowaliśmy w sali „Kącik Koziołka Matołka”.

ZDJĘCIA

 

W październiku dzieci usłyszały o Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Następnie przygotowaliśmy i wysłaliśmy kartkę z pozdrowieniami do Koziołka Matołka. Przygotowaliśmy mu również przekąskę - pyszną kapustę, którą dzieci same kroiły.

W listopadzie, ze względu na panującą pandemię, nie mogliśmy do przedszkola zaprosić rodziców czy dziadków, aby dowiedzieć się „Jak poznałem Koziołka Matołka?”, ale zaprosiliśmy do nas panią bibliotekarkę. Pani Agnieszka opowiedziała dzieciom jak wyglądało jej spotkanie z książką o Koziołku, gdy była dzieckiem, następnie przeczytała jedną z przygód głównego bohatera. Wspólnymi siłami stworzyliśmy obrazkowy słownik wyrazów, które można znaleźć w książce o Koziołku, a już są mało lub wcale nie używane. Udało nam się znaleźć naprawdę dużo takich słów.

W grudniu rozmawialiśmy o ZOO i schroniskach dla zwierząt oraz o tym, że musimy pomagać zwierzętom przetrwać zimę. Przygotowaliśmy ekologiczne karmniki dla ptaków, które wspólnie zawiesiliśmy w pobliżu naszego przedszkola.

W styczniu razem z Koziołkiem Matołkiem przeczytaliśmy legendę o „Smoku Wawelskim”, odszukaliśmy na mapie, gdzie znajduje się Kraków oraz wirtualnie zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w tym mieście.

W lutym – zajęcia zostały zrealizowane w maju ze względu na niską frekwencję dzieci – dzieci poznały sens zwrotu „W Pacanowie kozy kują”. Następnie poznały zawód kowala, obejrzały film w jaki sposób podkuwa się konie, a na zakończenie wykonały podkowy wyklejając je plasteliną.

W marcu przypomnieliśmy jakimi środkami lokomocji podróżował Koziołek Matołek podczas wielu swoich przygód i wspólnie wykonaliśmy pojazd, w którym my chcielibyśmy go zobaczyć. Z kolorowych klocków dzieci budowały różne pojazdy, w których woziły Koziołka Matołka, a na zakończenie zaproponowaliśmy mu lot balonem.

W kwietniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, w dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Ponieważ dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych zorganizowaliśmy wyjście do biblioteki szkolnej, gdzie pani Agnieszka przeczytała dzieciom jedną z przygód Koziołka Matołka – zaproszenie na wycieczkę do Afryki. Dzieci miały możliwość spakowania walizki, wybierały przedmioty, które są nam niezbędne podczas podróży, a na zakończenie bawiły się z Koziołkiem – „raz, dwa, trzy Koziołek Matołek patrzy”. W kwietniu również wzięliśmy udział w projekcie „Jesteśmy różni, lecz równie ważni” obchodząc Światowy Dzień Autyzmu. Łącząc te dwa projekty rozmawialiśmy na tematy różnic między nami, odmienności. Zwracaliśmy uwagę na osoby niepełnosprawne wokół nas, uczyliśmy się jak być tolerancyjnym, życzliwym i empatycznym. Wspólnie wykonaliśmy serce z niebieskich nakrętek.

W maju przypomnieliśmy sobie jak wyglądają nasze symbole narodowe. Dzieci śpiewały hymn Polski, malowały flagę oraz godło.

W czerwcu w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie obchodzone są urodziny Koziołka Matołka. W tym roku Koziołek Matołek kończy 88 lat. Z tej okazji, w przedszkolu, zorganizowaliśmy przyjęcie urodzinowe dla Koziołka. Był tort, „sto lat”, życzenia, wspólne zabawy i dużo innych atrakcji. Przyjęcie zaliczamy do bardzo udanych.

To było ostatnie spotkanie dzieci z Koziołkiem Matołkiem, ale na pewno nie zapomnimy o naszym bajkowym przyjacielu i za rok również zaprosimy go do naszego przedszkola.

wychowawczyni

Anna Wyszkowska-Kondraciuk

   
Rodzice dzieci sześcioletnich mogą tu znaleźć ciekawe materiały
Warto skorzystać, zapraszamy...
   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach