Dzisiaj jest: 4 Czerwca 2023    |    Imieniny obchodzą: Helga, Karol, Franciszek
   

SPRAWOZDANIE FINANSOWE

   

OGŁOSZENIA

   

Szkoła na mapie

   

GIODO dzieciom  

   

Wszyscy czytamy lektury  

czytamy lekturyPonad 300 darmowych lektur szkolnych z legalnych źródeł z linkami do ściągnięcia oraz z krótką instrukcją, dla osób, które wcześniej nie korzystały z ebooków. Przy każdym e-booku, który można ściągnąć bezpłatnie jest słowo FREE.

   

Pomocne w nauczaniu  

E-podręczniki to całe środowisko uczenia się i nauczania. Dadzą możliwość pracy w zespołach i dopasują się do indywidualnego stylu nauki.
   

Wyjazd do Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

IMG 20210616 105921814 Copy16 czerwca 2021 roku uczniowie klasy VI udali się z wycieczką do Muzeum Obojga Narodów, którego siedziba mieści się w zabytkowym Ratuszu przy ulicy Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. Na początku zostaliśmy powitani przez kierownika tej instytucji pana Henryka Zalewskiego oraz pracowników. Następnie Kustosz Muzeum, pan Jerzy Sołub zapoznał nas z historią budynku, który został wzniesiony w latach 1776 – 1780 w stylu późnobarokowym. Bielski Ratusz związany jest z rodziną Branickich. Jego fundatorką była Izabela Branicka, starościna bielska i kasztelanowa krakowska, żona Jana Klemensa Branickiego. Pan Jarosław poinformował nas również, iż Muzeum w Bielsku Podlaskim jest jednym z oddziałów Podlaskiego Muzeum w Białymstoku. Od grudnia 2020 roku nosi nazwę Muzeum Obojga Narodów. Gromadzi zbiory, które prezentują życie mieszkańców Bielska i okolicznych wsi. Po tym krótkim wprowadzeniu w tajniki historii regionu, udaliśmy się na zwiedzanie czasowej wystawy; Kolory podróży. Malarstwo Aleksandra Szturmana ( 1869 – 1944) Podziwialiśmy kolekcję około czterdziestu prac wykonanych w różnych latach życia artysty. Malował on głównie miasta i ciekawe miejsca Europy do których podróżował. Po obejrzeniu dzieł malarskich, udaliśmy się do specjalnie przygotowanej sali, w której odbyły się warsztaty przeznaczone dla uczniów. Kustosz Muzeum wprowadził wszystkich w tajniki kaflowej ceramiki. Podkreślił fakt, iż owa ceramika w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, podkreślała status właściciela domu, dworu czy pałacu. Zaprezentował różne, ciekawe zdobienia kafli z dawnych czasów. Te praktyczne zajęcia dostarczyły naszym uczniom wielu wrażeń i pozytywnych emocji. Każdy z nich zaprojektował i wykonał własny ceramiczny kafel. Podczas pracy uczniowie wyciskali, wycinali, lepili w glinie różne wzory, korzystając przy tym z dostępnych materiałów i narzędzi. Na zakończenie wycieczki obejrzeliśmy stałą ekspozycję Muzeum zatytułowaną ,,Tajemniczy ręcznik’’. Ręcznik obrzędowy – wyznacznik kultury i tradycji mieszkańców Ziemi Bielskiej. Mogliśmy podziwiać pięknie zdobione, barwne i kolorowe ręczniki, wykonane własnoręcznie przez panie z Bielska Podlaskiego i sąsiednich miejscowości. Pochodzą one głównie z lat 20 i 30 – tych XX wieku.

ZDJĘCIA                                        Opiekunowie wycieczki - Bożena Pierzchało i Justyna Copiuk – Suszyńska.

   
Rodzice dzieci sześcioletnich mogą tu znaleźć ciekawe materiały
Warto skorzystać, zapraszamy...
   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach