Dzisiaj jest: 14 Października 2024    |    Imieniny obchodzą:

GIODO dzieciom  

   

Wszyscy czytamy lektury  

czytamy lekturyPonad 300 darmowych lektur szkolnych z legalnych źródeł z linkami do ściągnięcia oraz z krótką instrukcją, dla osób, które wcześniej nie korzystały z ebooków. Przy każdym e-booku, który można ściągnąć bezpłatnie jest słowo FREE.

   

Pomocne w nauczaniu  

E-podręczniki to całe środowisko uczenia się i nauczania. Dadzą możliwość pracy w zespołach i dopasują się do indywidualnego stylu nauki.
   

XIII Hodyszewskie Dni Gimnazjalistów

dni gimnazjalistów„Od nas zależy przyszłość!” – to hasło przyświecało tegorocznym Dniom Gimnazjalistów, które odbyły się 19 i 20 maja, już po raz XIII, w Hodyszewie i Nowych Piekutach. Przybyła na nie młodzież z 18 gimnazjów, z terenu województwa podlaskiego. Uczniowie, klas III, naszego gimnazjum po raz drugi uczestniczyli w dwudniowym spotkaniu, które rozpoczęliśmy mszą świętą w Sanktuarium Maryjnym w Hodyszewie. Mszę celebrował ordynariusz łomżyński ks. bp Janusz Stepnowski.

Następnie, z Kostrów Nosków, wyruszyliśmy na ok. 10 km. rajd, którego trasa kończyła się w Nowych Piekutach. W czasie pokonywania wielu kilometrów mieliśmy do wykonania kilka zadań, które związane były z „Panem Tadeuszem” A. Mickiewicza. Musieliśmy np. ułożyć puzzle z obrazu Andriollego, wykonać ramkę, a „po drodze” zdobić pięć zdjęć wzorowanych na ułożonym wcześniej obrazie. Kolejnym zadaniem było stworzenie rankingu pięciu najważniejszych, dla mieszkańców gminy Nowe Piekuty, wydarzeń z historii Polski. Ciekawym doświadczeniem było przeprowadzenie wywiadu z sołtysem, jednej z mijanych wsi, na temat ich rodzinnej pamiątki oraz jej historii. Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ trafiliśmy na naprawdę sympatyczną panią Sołtys, która zaprezentowała nam, aż cztery rodzinne pamiątki. Pierwszą z nich była porcelanowa waza z czasów carskich, przekazywana z pokolenia na pokolenie, druga to drewniany zegar, który ma ok. 130 lat. Trzecią pamiątką był woskowy orzeł z rodzinnej pasieki, pochodzący z czasów powojennych, a czwartą drewniany krzyż, który postawił dziadek, gdy szczęśliwie wrócił z wojny. Wszystkie pamiątki musieliśmy opisać i upamiętnić na fotografii. Ostatnim zadaniem, kilkugodzinnego rajdu, było ułożenie trzynastozgłoskowca na jeden z zaproponowanych tematów - Światowe Dni Młodzieży, 1050. Rocznica Chrztu Polski, XIII Dni Gimnazjalistów. Nasze uczennice upamiętniły rocznicę Chrztu Polski, a oto ich wytwór:

Kraj polski nad szeroką Wisłą położony,
Był niegdyś mocno w pogaństwie pogrążony.
Do czasu, gdy ogromna miłość połączyła
Mieszka i Dobrawę, co wiarą się sławiła.
Wtedy chrzest przyjął, nasz książę Polak wspaniały.
Kraj nasz wkroczył na europejską ścieżkę chwały.
W tym roku tysiąc pięćdziesiąt lat minęło!
Dzięki serdeczne składamy Księciu dawnemu,
Że dziś możemy zawierzać Bogu naszemu.

Po powrocie, z dość długiej (i dla niektórych męczącej trasy) był krótki odpoczynek, a następnie zaprezentowaliśmy, pozostałym grupom gimnazjalistów, swoje rajdowe wytwory. Wszystkim dopisywał humor, ponieważ przed uczniami była główna, wieczorna  atrakcja, a mianowicie dyskoteka. Noc była zbyt krótka by spać, dlatego też nasi uczniowie robili wszystko co w ich mocy, aby opiekunowie też nie zmrużyli oka:). Po kilkugodzinnych zmaganiach okazało się, że pora na śniadanie i dalsze „spotkania” z „Panem Tadeuszem”.  Na początek warsztaty taneczne prowadzone przez dyrektora i instruktorów zespołu „Skowronki” z Brańska, następnie we współpracy z gimnazjami z Ciechanowca, Krypna Kościelnego i Szumowa mieliśmy przygotować artystyczną interpretację fragmentu epopei – „Nauka o grzeczności”. Niesamowite wrażenie zrobił Polonez, który zatańczyli wszyscy uczestnicy (poza leniuchami), a było nas ponad 400 osób. Na zakończenie były puchary, dyplomy i wyróżnienia. Przez dwa dni gimnazjaliści z różnych szkół mieli okazję dzielić się wiedzą i doświadczeniem, bawić się, zawierać nowe znajomości, ale przede wszystkim – przeżyć niezwykłą przygodę.
Hasło „Od nas zależy przyszłość!” było wielokrotnie powtarzane przez organizatorów, aby uświadomić gimnazjalistom jak wiele od nich zależy i jak ważne jest powracanie do korzeni oraz pielęgnowanie narodowej tradycji i kultury Jestem pewna, że ten wyjazd na długo pozostanie w pamięci uczniów, prawdopodobnie z wielu względów:).

Anna Wyszkowska Kondraciuk

Anna Twarowska

Zdjęcia w fotogalerii - link

   
Rodzice dzieci sześcioletnich mogą tu znaleźć ciekawe materiały
Warto skorzystać, zapraszamy...
   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach