Dzisiaj jest: 18 Lipca 2018    |    Imieniny obchodzą: Kamil, Robert, Szymon

78 ROCZNICA BITWY POD OLSZEWEM

,, Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie.’’

R. Dmowski

78 ROCZNICA BITWY POD OLSZEWEM

z 13-14 WRZEŚNIA 1939 R.

IMG 20170917 132021     17 września 2017r. odbyły się przy pomniku w Olszewie uroczystości patriotyczno – religijne. W tym roku miały one szczególnie uroczysty i podniosły charakter. Połączone były z rekonstrukcją nocnej walki, którą 78 lat temu stoczył 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich z jednostką pancerną niemiecką. Bój o Olszewo trwał ok. 5 godz. i nie przyniósł rozstrzygnięcia zarówno Polakom, jak i Niemcom. Straty po obu stronach były duże. Dotkliwie ucierpiała także ludność cywilna z Olszewa i okolic. By upamiętnić ten ważny fakt historyczny Gmina Brańsk wspólnie z Gminą Wyszki, przy dużym udziale i zaangażowaniu wielu osób i instytucji zorganizowały tę uroczystość.

 

     O godz. 12.00 odbyła się przy pomniku w Olszewie Msza Św. polowa w intencji poległych, którą celebrował Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Topczewie ks. kanonik Paweł Anusiewicz.  W dalszej części uroczystości były przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem. Od godz. 14.00 rozpoczął się piknik historyczny, podczas którego można było obejrzeć specjalnie przygotowane stoiska grup rekonstrukcyjnych, wojska i policji.  Były również pokazy polskiej kawalerii. W uroczystości udział wzięli żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i Rumunii. Polscy żołnierze prezentowali wyszkolenie bojowe oraz sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Eksponaty i militaria ze szkolnej Izby Pamięci Narodowej, która mieści się w naszej szkole także przykuwały uwagę wielu osób, część zbiorów zaprezentowaliśmy w tym dniu w Olszewie. W naszym szkolnym muzeum znajdują się fotografie uczestników boju, bezpośrednie relacje, dzienniki i pamiętniki. O godz. 19.00 odbyła się nocna rekonstrukcja bitwy w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J. Kozietulskiego. Apel Poległych był zwieńczeniem całej uroczystości.

Bożena Pierzchało.

GALERIA FOTO

NASTĘPNA GALERIA

   
   
© Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach