Dzisiaj jest: 19 Kwietnia 2024    |    Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

„Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych”

konkursInformujemy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazuje ideę zagród edukacyjnych jako jeden ze sposobów realizacji działań w ramach ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej roku szkolnego 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu, ponieważ przyczynia się do upowszechniania aktywności fizycznej uczniów, kreowania gustów konsumenckich, poznania dobrej polskiej żywności i lepszego zrozumienia pracy i życia na obszarach wiejskich.

Zagroda Edukacyjna to propozycją poznania i doświadczenia pracy rolnika w bezpośrednim kontakcie z codziennym rytmem gospodarstwa, gamą kolorów, kształtów, dźwięków, zapachów i smaków wsi. Zagrody Edukacyjne proponują zindywidualizowane programy edukacyjne, wynikające z profilu gospodarstwa oraz pasji gospodarzy. Oferta obejmuje pokazy i warsztaty aktywnie angażujące w zajęcia dzieci i osoby dorosłe w trakcie wizyt jednodniowych lub dłuższych pobytów z noclegami.

Zagroda Edukacyjna to przedsięwzięcie prowadzone przez mieszkańców wsi na obszarach wiejskich, gdzie realizowane są przynajmniej dwa cele edukacyjne spośród niżej wymienionych:

• edukacja w zakresie produkcji roślinnej,
  • edukacja w zakresie produkcji zwierzęcej,
  • edukacja w zakresie przetwórstwa płodów rolnych,
  • edukacja w zakresie świadomości ekologicznej i konsumenckiej,
  • edukacja w zakresie dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej.

Informacje o Sieci oraz baza i szczegółowa oferta gospodarstw znajduje się na stronie www.zagrodaedukacyjna.pl.